آموزش انواع خورشت ایرانی در سایت رضیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

مواد لازم برای ۴ نفر

لپه ۲۵۰ گرم
پیاز متوسط ۲ عدد
لیمو عمانی ۴ عدد
روغن مایع به اندازه کافی
سیب زمینی درشت ۲ عدد
گوشت خورشتی ۴۰۰ گرم
زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی ۳ قاشق غذاخوری
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به اندازه کافی

برای شروع آشپزی پیازها را به صورت ریز خرد کنید سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخلش بریزید. پس از اینکه روغن داغ شد پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا پیاز کمی نرم شود سپس مقداری زردچوبه به پیاز اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا زردچوبه و پیاز یکدست شوند. در همین حین گوشت را پس از شستشو که به صورت قیمه‌ای خرد کرده اید را به مواد در حال تفت اضافه کنید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5685858/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%B6%DB%8C%D9%85

مواد لازم برای ۴ نفر

در این مرحله گوشت را که بصورت تکه‌ای یا فیله خرد کرده اید به قابلمه خورش اضافه کنید. بهتر است قطعات گوشت خیلی درشت نباشند زیرا علاوه بر اینکه دیرتر پخته می‌شوند روی ظاهر خورش تأثیر خوبی ندارد.

طرز تهیه خورش قورمه سبزی

مواد لازم برای ۴ نفر

گوشت خورشتی ۴۰۰ گرم
ساقه کرفس ۵۰۰ گرم
برگ کرفس ۵۰ گرم
جعفری ۸۰ گرم
نعناع ۲۰ گرم
پیاز ۱ عدد متوسط
آبغوره یا آبلیمو به مقدار کافی
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و روغن به مقدار کافی

پس از اضافه کردن گوشت به پیاز، آنرا به خوبی تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند و کمی سرخ شود. پس از اینکه گوشت سرخ شد لوبیا قرمز را آبکشی کنید و به قابلمه اضافه کنید. لوبیا قرمز را یکی دو دقیقه تفت دهید، سپس سه لیوان آب به قابلمه اضافه کنید.و اجازه دهید تا به مدت چند ساعت با شعله‌ی ملایم دم بکشد. خورشت شما آماده ست.

مرحله اول

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، گوشت قرمز یکی از پرمصرف‌ترین گوشت‌ها در بین مردم ملل مختلف است و با آن می‌توان انواع غذاهای متنوع و خوشمزه را تهیه کرد. گوشت قرمز را می‌توان به صورت چرخ کرده، فیله، تکه‌ای (استیک) و … تهیه کرد.

طرز تهیه خورش قیمه

این کار علاوه بر اینکه نفخ لوبیا قرمز را می‌گیرد، باعث می‌شود زمان پخت آن کاهش یابد. در صورتی که بتوانید آب موجود در کاسه را دو تا سه باز تعویض کنید، نفخ لوبیا به طور کامل گرفته خواهد شد.

زمانی که رنگ گوشت تغییر کرد رب گوجه فرنگی را به همراه مقداری فلفل سیاه به دیگر مواد اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا رب گوجه فرنگی سرخ شود. این کار علاوه بر اینکه بوی خامی رب را می‌گیرد باعث می‌شود خورشتتان خوش رنگ و لعاب تر شود.

ابتدا سیرها و پیازها را پس از اینکه پوست گرفتیم به صورت نگینی ریز خرد می‌کنیم (در صورت تمایل می‌توانید سیرها را رنده کنید)، سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می‌دهیم و مقداری روغن مایع داخل قابلمه می‌ریزیم.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت و پیاز

در این مرحله پیازها را به صورت نگینی ریز خرد کنید سپس به همراه مقداری روغن مایع در قابلمه‌ای که برای پخت خورش در نظر گرفته تفت دهید تا پیاز نرم و شفاف شود. در ادامه کمی زردچوبه به پیاز اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا زردچوبه به طور کامل به خورد پیاز برود.

در این مرحله گوشت خورشتی را که به صورت فیله خرد کرده اید به خورشت اضافه کنید. سعی کنید قطعات فیله گوشت خیلی بزرگ با خیلی کوچک نباشد چون ممکن است ظاهر خورش تان را نازیبا کند.

همانطور که می‌دانید خورشت قورمه سبزی یکی از خوشمزه‌ترین و پر طرفدارترین غذاهای اصیل ایرانی ست. برای تهیه این غذا اول از همه لوبیا قرمزها را به مدت چند ساعت یا از شب قبل در آب ولرم بخیساند.

مواد لازم خورش بامیه

بامیه ۳۰۰ گرم
گوشت خورشتی ۴۰۰ گرم
پیاز ۲ عدد متوسط
سیر ۲ حبه
گوجه فرنگی ۲ عدد
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به اندازه لازم
زردچوبه و روغن به اندازه لازم
آبلیمو یا آبغوره به اندازه دلخواه

مرحله پنجم

بعد از اضافه کردن گوشت و کمی تفت دادن لپه هایی که از قبل خیسانده اید و جوش خورده را اضافه کنید و با دیگر مواد تفت دهید. در این مرحله تفت دادن مواد را تا زمانی که گوشت و لپه سرخ شوند باید ادامه دهید.

طرز تهیه خورشت بامیه

مرحله سوم

مرحله سوم

طرز تهیه خورش کرفس

ادامه طرز تهیه در سایت رضیم

پس از اینکه روغن داغ شد مخلوط سیر و پیاز خرد شده را به قابلمه اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم. سپس مقداری زردچوبه اضافه می‌کنیم و مجدداً مخلوط سیر و پیاز را تفت می‌دهیم تا کاملاً نرم شوند.

زمان خرید گوشت می‌توانید به تناسب غذایی که می‌خواهید درست کنید از فروشنده بخواهید تا گوشت را بصورت دلخواهی که مد نظرتان است برایتان برش بزند در اختیارتان بگذارد. در اینجا می‌خواهیم طرز تهیه یک نوع خورشت را با گوشت تکه‌ای برایتان بیاوریم.

طرز تهیه خورش بامیه

مرحله چهارم

برای تهیه خورش کرفس مجلسی ابتدا در مرحله اول برگ‌های کرفس را از ساقه‌های آن جدا کنید، سپس ساقه‌های کرفس را پس از شستشو یه صورت قطعات یک تا یک و نیم سانتی متری خرد کنید و کنار بگذارید.

پیاز را به صورت نگینی ریز خرد کنید و به همراه مقداری روغن مایع داخل قابلمه‌ای که برای پخت خورش در نظر گرفته اید بریزید. پیاز را کمی تفت دهید تا شفاف و سبک شود، سپس مقداری زردچوبه و در صورت تمایل فلفل سیاه به پیاز اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا زمانی که ادویه‌ها کامل به خورد پیاز بروند.

ادامه طرز تهیه خورش بامیه خوشمزه را در سایت رضیم ببینید.

برای تهیه خورش قیمه مجلسی بهتر است حدود ۲ ساعت قبل لپه‌ها را بخیسانید. همچنین هنگام جوش خوردن کف آنرا بگیرید و یکبار آبش را عوض کنید.

در همین حین گوشت خورشتی را که بصورت قبمه ای خرد کرده اید به مخلوط سیر و پیاز اضافه می‌کنیم. تفت دادن گوشت خورشتی را ادامه می‌دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و کمی سرخ شود.

مرحله دوم

مرحله اول: آماده سازی لپه

گوشت خورشتی را معمولاً به شکل تکه‌ای و فیله خرد می‌کنند و برای تهیه برخی غذاها همچون انواع خورش یا کباب از آن استفاده می‌شود. در ادامه لیست انواع خورشت ایرانی و طرز تهیه انواع خورشت با گوشت را یاد می‌گیرید.

مواد لازم برای ۴ نفر

گوشت گوسفندی ۴۰۰ گرم
سبزی خورشتی ۱ کیلو گرم
لوبیا قرمز یا چیتی ۲۰۰ گرم
لیمو عمانی ۴ عدد
نمک و فلفل سیاه به میزان دلخواه
آب به میزان لازم
پیاز ۱ عدد
سیر ۲ حبه

طرز تهیه خورش قورمه سبزی

مرحله چهارم: افزودن رب

مرحله سوم: افزودن لپه

طرز تهیه خورش قورمه سبزی خانگی خوشمزه

طرز تهیه خورشت قیمه خانگی خوشمزه

مرحله اول

طرز تهیه خورش کرفس