اجرای بیش از ۳۱ پروژه علمی برای ارتقای کیفیت غذا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

چون تامین امنیت غذایی از زمین کشاورزی آغاز می شود و همه فرآیندهای تولید و توزیع را در برمی گیرد و تا سفره های مردم ادامه دارد به همین دلیل فراموش کردن یکی از حلقه‌ها؛ تامین این مفهوم را ابتر و بی‌نتیجه خواهد گذاشت.

«ایجاد شتابدهنده‌ها»، «ایجاد استانداردها»، «ایجاد پنجره واحد الکترونیکی»، «اصلاح ساختارکدهای ISIC»، «سامانه رهگیری محصولات کشاورزی»، «سامانه توزیع نهاده های کشاورزی (کودنت)»، «برگزاری سمپوزیوم و کارگاه آموزشی»، «تدوین برنامه مدیریت تغذیه تلفیقی در جهاد کشاورزی»، «استقرار بازار محصول سالم و تولید گیاهان بر اساس آنالیز کلان داده‌ها»، «دستنامه های ترویجی»، «ایجاد و توسعه شبکه محصولات سالم»، «طرح پایلوت تولید میکرو و ماکروجلبک»، «حمایت از ایجاد و استقرار نماد طیب» و «اطلس جامع زیست فناوری کشاورزی» ۹ گامی است که برای تامین زیرساخت های تامین امنیت غذایی اجرایی شده یا در حال اجرا است.

یکی از پروژه های مطرح در این حوزه احیای مرغ لاین است که این کار هم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تلاش شرکت های دانش بنیان و خلاق با اجرای ۵ طرح «تصویب و انعقاد قرارداد طرح‌های پژوهشی و توسعه فناوری»، «پایش پیشرفت طرح‌های پژوهشی»، «تدوین سند تحقیق و توسعه برنامه ملی لاین آرین»، «راه‌اندازی و توسعه پلتفرم شبکه تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین» و «کسب برخی دستاوردها و جمع آوری اطلاعات سویه آرین از مزارع پرورش» در حال اجرا است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از مهم‌ترین پیش نیازها برای تامین امنیت غذایی، فراهم کردن زیرساخت‌ها و ابزارها است تا با کمک آنها اقدامات در این زمینه هدفمندتر و کاربردی‌تر شود.

از آنجایی که امنیت غذایی نقش بسزایی در تامین امنیت و ارتقای سلامت جامعه دارد و عدم توجه به آن و وابستگی به بازارهای جهانی عواقب ناخوشایندی برای کشور به همراه خواهد داشت، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد است تا با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق و نهادهای مرتبط با این حوزه؛ خلاها را پاسخ دهد و تلاش کند غذای سالم تری به دست مردم برسد.

در همین راستا هم اقدامات دیگری چون «تولید کود زیستی استرووایت از طریق تصفیه پساب دامداری، شهری و صنعتی»، «تولید صنعتی آفت کش گیاهی دایابون» و «کود تخصصی آمینواسیدی استحصال شده از ضایعات کارخانجات صنایع غذایی» برای سالم سازی محصولات کشاورزی تعریف شده است تا در مرحله نخست، تولیدات را با استانداردها همراه کنند.

به طور کلی همه این طرح ها با هدف تامین امنیت غذایی به اجرا درآمده اند و بخش کوچکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همکاری با شرکت های دانش بنیان و مجموعه‌های ذیربط در وهله اول برای تامین غذا و سپس سالم سازی آن است. اقداماتی که می تواند امنیت غذایی به عنوان یکی از رهبردی ترین اهداف ملی را تامین و محقق کند.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5553843/%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%DB%B3%DB%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%82%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%BA%D8%B0%D8%A7

بر همین اساس، ستاد طی چند سال اخیر با نگاه ویژه به صنعت دام و طیور برای تامین امنیت غذایی ۹ طرح ویژه را هم در این زمینه اجرایی کرده است. اقداماتی همچون تشکیل دبیرخانه کارگروه تحقیق و توسعه لاین آرین»، «مقایسه سویه های مرغ موجود تجاری»، «استفاده از ظرفیت کانون های دانش، صنعت، بازار برای توسعه صنعت طیور»، «تولید اسپرم، جنین و گوساله های خالص نژاد در حال انقراض سیستانی»، «تولید ریزتراشه برای شناسایی، هویت گذاری و ثبت دام براساس استاندارد»، «تولید اسفنج واژینال پروژسترونی دام سبک»، «تولید گوسفند پر بازده مناسب برای شرایط محیطی ایران (نژاد مهربان)»، «تولید ۲ هزار راس بز نژادهای ممتاز شیری، گوشتی و چندقلوزا (سانن، مورسیا، بوئر و موبنده)» و «برنامه اصلاح نژادی گوسفند بومی ایران (شال) با تاکید بر استفاده از آلل برولا».