اصلاح الگوی کشت در بیله‌سوار با جدیت پیگیری می‌شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی یکی از مهمترین ضرورت‌های حوزه تأمین مواد غذایی را اصلاح الگوی مصرف آب در بخش تولیدات کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: ضروری است برنامه‌ریزی‌ها در راستای ترویج کشت محصولات کم آب‌بر، مقاوم در برابر کم‌آبی و پر بازده باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، صاحبعلی اصغری ظهر سه‌شنبه در نشست با جمعی از کشاورزان پیشرو شهرستان بیله‌سوار اظهار کرد: جلوگیری از کشت محصولات پر آب‌بر که صرفه اقتصادی ندارند، در دستور کار است و با جدیت پیگیری می‌شود.

فرماندار بیله‌سوار تاکید بر سرعت‌بخشی نسبت به اصل اصلاح الگوی کشت در سطح شهرستان گفت: هشدارهای ناشی از کم‌آبی باید منجر به تسریع در روند تغییر سبک کشاورزی شود و استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری، بذر مناسب و شیوه‌های نوین کاشت، داشت و برداشت باید مد نظر کشاورزان قرار گیرد.

اصغری پیش‌بینی‌های سازمان‌های جهانی در مورد نیاز مضاعف کشورها به مواد غذایی در دهه‌های پیش رو را یادآور شد و افزود: با توجه به اهمیت ویژه آب به ویژه برای مصارف کشاورزی، در سطح کشور باید نگاه‌ها به سمت اصلاح اساسی الگوی کشت و بالا بردن میزان بهره‌وری از کمترین مصارف باشد.

فرماندار بیله‌سوار همچنین ضرورت توجه متولیان مربوطه به پایداری و تعالی ارزش غذایی محصولات کشاورزی و نیز درصد ارگانیک بودن آنها را یادآور شد و بیان کرد: در راستای کسب مؤلفه‌های لازم برای رقابت تولیدات کشاورزی در بازارهای بین‌المللی، عمدتاً به دنبال کیفیت محصولات اعم از سلامت غذایی آنها باشیم.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5642943/%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%84%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

اصغری با تاکید بر جلوگیری از کشت محصولات پر آب‌بر که صرفه اقتصادی ندارند، اضافه کرد: با توجه به حیاتی بودن موضوع آب برای مصارف مختلف شرب، کشاورزی و … بایستی با همت مضاعفی در راستای اصلاح الگوی مصرف و کشت گام برداشت.

وی تصریح کرد: با توجه به حیاتی بودن موضوع آب برای مصارف مختلف شرب، کشاورزی و… باید با همت مضاعفی در راستای اصلاح الگوی مصرف و کشت گام برداشت.