بهترین و کاربردی ترین روش های نگهداری رب گوجه فرنگی

اگر از رب کنسرو شده استفاده می کنید، بهتر است بعد از باز کردن درب آن، رب را به ظرفی انتقال دهید که در دار سایت flaviosyrup باشد. ماندن هوا در شیشه رب، باعث ایجاد گاز نیز خواهد شد که اگر فضای کافی برای خروج نداشته باشد، موقع باز کردن ممکن است با فشار از بطری خارج شود یا باز کردن در را با مشکل مواجه کند. مواد غذایی حاوی پروبیوتیک ها نه تنها برای سلامت روده انسان مفید هستند، بلکه می توانند به کاهش التهاب ناشی از آلرژی های فصلی نیز کمک کنند. گیاه سیر یک ماده غذایی قدرتمند است که می تواند برای تسکین آلرژی های فصلی مفید باشد. آب استخوان گوشت سرشار از ال-گلوتامین است که این اسید آمینه به تقویت فعالیت سلول های ایمنی در روده بزرگ و تسکین بافت پوششی روده کمک می کند، حدود 70 درصد سیستم ایمنی بدن انسان در روده بزرگ قرار دارد و آب استخوان گوشت یک خوراکی کلیدی برای بازسازی جمعیت باکتری های خوب محسوب می شود. کوئرستین یک آنتی هیستامین طبیعی است که از طریق تثبیت سلول ها و توقف تولید هیستامین کارایی خود را نشان می دهد. اما کپک زدن طبیعی نیست.

اگر کمی سفیدی روی گوجه ها بود، نگران نباشید این کاملا طبیعی است. هنگامی که رب گوجه شما کمی غلیظ شد و شروع به قل زدن کرد، به آن نمک اضافه کنید و هم بزنید. • در حین پخت آن را خوب هم بزنید که رب شما ته نگیرد. دقت کنید نمک در حین پخت باید در رب گوجه حل شود. در حین جوشیدن، کف رب گوجه را جدا کنید تا رب شما خوش رنگ شود. • اگر رب شما کاملا سرد نشد حتی خیلی کم ولرم بود داخل شیشه بریزید عرق می کند و سبب کپک زدگی رب شما می شود. ابتدا گوجه های خوب و سالم را بشویید سپس آن ها را به قطعات ریز خرد کنید و داخل ظرفی تمیز بریزید و در آن، پارچه ای تمیز بگذارید و در قابلمه را به صورت نیمه بسته روی آن قرار بدهید. روی در قابلمه پارچه ای تمیز بیندازید تا رب شما خنک شود. روی در آن پارچه ای تمیز بیندازید پس از سرد شدن داخل ظرف های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و روی آن ها روغن بدهید و درب ظرف ها را محکم ببنیدید.

اگر جنس در ظرف شیشه ای شما فلزی است، آن را از نوع ضد زنگ انتخاب کنید تا به مرور زمان اکسیداسیون اتفاق نیفتد. هر چند بقیه قسمت های رب ممکن است در ظاهر، سالم و بدون کپک باشند ولی در خاطر داشته باشید که این قارچ ها در کل رب گوجه وجود دارند و شما با چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن ها نیستید هر چند احتمال بروز مسمومیت در مورد آن ها وجود دارد. چون شیشه به خاطر جنسی که دارد، با مواد داخل بطری، واکنش نشان نمی دهد. سپس آبکشی دانه ریزی را روی قابلمه و یا ظرفی قرار بدهید و گوجه ها را داخل بریزید و آن ها را فشار بدهید. تا آب آن ها و پوست دانه ها کاملا جدا شوند. پس از اینکه گوجه ها خوب جوشیدند آنها را روی یک توری سیمی با سوراخ های بسیار ریز می ریزیم و گوجه ها را به آرامی روی توری فشار می دهیم تا پوست و دانه هایشان جدا شود و آب گوجه فرنگی به دست بیاید. حالا آب گوجه فرنگی را مجددا در قابلمه می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا به جوش آید.

زیرا بادام زمینی یکی از مواد غذایی حساسیت زا برای کودکان به حساب می آید. بعد از هر بار اضافه کردن رب با قاشق یا ملاقه، شیشه یا ظرف پلاستیکی را تکان دهید یا با قاشق به صورت افقی به هم بزنید تا هوای موجود در آن، تخلیه شود. آن را مدام هم بزنید تا ته نگیرد و یا دور آن نسوزد. مرتب رب گوجه فرنگی را هم بزنیم تا ته نگیرد چون اگر ته بگیرد رب ما طعم ناخوشایندی خواهد داشت. و دائم هم بزنید و اجازه بدهید خوب بجوشد و کمی که غلیظ شد نمک را به آن اضافه کنید. • نمک و روغن داخل رب از کپک زدگی آن جلوگیری می کند. استفاده از روغن در طرز تهیه رب گوجه فرنگی باعث می شود که رب خوش رنگ و شفافی داشته باشید. با مجله کوروش همراه باشید. در این مطلب آموزش پخت رب گوجه فرنگی را برای شما آماده کردیم ، در ادامه با همدوره همراه باشید.

در ادامه شما را با دو روش پخت رب گوجه فرنگی خانگی آشنا می کنیم. دقت کنید اگر بیش از حد بجوشد رب شما سیاه و بد مزه می شود. آب بدست آمده گوجه ها را داخل قابلمه بریزید و اجازه بدهید بجوشد و سفت شود. البته اگر رب گوجه فرنگی خود را خیلی سفت هم بردارید طعم ناخوشایندی مانند سوختگی می دهد. زمانی که کاملا سفت شد نه در حدی که سیاه شود و نه در حدی که هنوز شل باشد. این کار را تا حدی انجام بدهید که گوجه ها ترش نشوند و گوشت آن ها از پوستشان به راحتی جدا شود. برای اطمینان از بخار شدن آب اضافی رب گوجه فرنگی، در آخر پخت، یک قاشق را در رب گوجه فرو برید و اگر آب جمع نشد، به معنی این است که غلظت خوبی دارد و احتمال کپک زدن بسیار پایین است. جالب است بدانید احتمال دارد فردی به سفیده تخم مرغ حساسیت داشته باشد ولی به زرده آن حساسیت نداشته باشد و برعکس؛ زیرا پروتئین های موجود در سفیده و زرده تخم مرغ کمی متفاوت اند. حساسیت به شیر گاو اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود، به خصوص اگر زیر شش ماهگی با پروتئین شیر گاو در تماس بوده باشند.

حساسیت به تخم مرغ دومین مورد شایع حساسیت غذایی در کودکان است. مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C می تواند فواید مختلفی برای بدن انسان داشته باشد که از بهبود عملکرد سیستم ایمنی تا تقویت سلامت پوست را شامل می شود. صبر می کنیم تا آب درون قابلمه به جوش بیاید تا پوست گوجه ها به راحتی جدا شوند. نمک پروسه کپک زدن را تا حدودی به تاخیر می اندازد. در طرز تهیه رب گوجه خانگی، نمک بیشتری استفاده کنید. در ضمن نمک را بعد از پخت کامل رب گوجه فرنگی اضافه کنید. روشی دیگر برای پخت رب گوجه وجود دارد. • کف های رب گوجه را می توانید داخل ظرفی بریزید و از آن ها در پخت غذا استفاده کنید. پس از سرد شدن آن را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید و روی آن ها مقداری روغن مایع بریزید و درب آن ها را محکم ببندید. روی رب گوجه فرنگی را به اندازه یک لایه نازک روغن بریزید. اگر آثاری از کپک زدگی روی رب گوجه دیدید، از بقیه رب استفاده نکنید. توصیه می شود که حتی اگر به یک یا دو نوع مغز درختی حساسیت دارید، از این آجیل های درختی استفاده نکنید. بااین حال حدود 90 درصد کودکان با رسیدن به سه سالگی این مشکل را پشت سر می گذارند.

بااین حال مطالعات نشان می دهند که دادن زودهنگام بادام زمینی ممکن است اثری حفاظتی داشته باشد؛ بنابراین در این موارد با پزشک مشورت کنید. در حال حاضر، تنها درمان مؤثر حذف کامل بادام زمینی و محصولات حاوی آن است. اگر رب گوحه را در خانه تهیه کنید از سلامت آن اطمینان کامل دارید. در صورت تمایل می توانید مقدار روغن را بیشتر کنید. در مراحل پایانی پخت، به رب گوجه، روغن اضافه کنید. برای تست کردن زمان مناسب برای خاموش کردن شعله با قاشق روی رب گوجه خطی بکشید و اجازه بدهید به همان حالت باقی بماند. از یاد نبرید که حتی اگر قسمت کپک زده را جدا کنید، باز هم مسمومیت در کل غذا باقی بماند. بعد از باز کردن درب ظرف رب گوجه قوطی فلزی و شیشهای یا رب خانگی، حتما آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید. روزی 2-3 بار آن ها را چنگ بزنید و له کنید و باز در آن را ببندید.

به هیچ وجه از گوجه های له شده و خراب برای تهیه رب گوجه فرنگی استفاده نکنید چون باعث می شود نتیجه خوبی نگیرید. هرگز از قاشقی که خیس یا چرب است یا قاشقی که در غذا فرو برده اید، در رب استفاده نکنید. بطری را کاملا پر نکنید و فضای خالی برای آن بگذارید. رب گوجه فرنگی پر استفاده ترین چاشنی در غذاهای ما ایرانیان است. گاهی اوقات کارهای ساده مثل نگهداری رب گوجه فرنگی به یک چالش تبدیل می شود اما به معنای آن نیست که این مورد، کم اهمیت است. بادام زمینی نوعی حبوبات است، اما افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند، اغلب به مغزهای درختی هم حساس اند. هرچند علت حساسیت به بادام زمینی مشخص نیست، تصور می شود افرادی که سابقه خانوادگی در حساسیت به بادام زمینی دارند، بیشتر در معرض خطرند؛ به همین دلیل گفته می شود دادن بادام زمینی به کودک از طریق رژیم غذایی مادران شیرده یا در زمان از شیر گرفتن ممکن است موجب حساسیت به بادام زمینی شود. زمان مناسب نگهداری رب گوجه هم اهمیت دارد. ظرف هایی که برای نگهداری رب گوجه فرنگی استفاده می کنید، سایز کوچکی داشته باشند تا مدت زمان زیادی در یخچال نمانند و زودتر خالی شوند.

فریز کردن رب یکی از بهترین راه های نگهداری رب گوجه فرنگی است چون مواد مغذی رب تا حد زیادی حفظ می شود و مدت زمان طولانی تری می توان از رب نگهداری کرد بدون این که کپک بزند. اگر گوجه های شما آب دار باشند و گوشتی نباشند رب گوجه ی شما به مدت زمان زیادی برای جوشیدن نیاز دارد و میزان آن کم می شود. اگر در قابلمه را روی آن قرار بدهید عرق می کند و باعث کپک زدن رب شما می شود. روی شعله ی گاز قرار بدهید و زمانی که جوش آمد کف های آن را جدا کنید. اگر از بطری های شیشه ای برای نگهداری رب گوجه فرنگی استفاده می کنید حتما آن ها را نوع با ضخامت استفاده کنید. یکی از راه های از بین رفتن آنزیم ها و باکتری های خطرناک موجود در رب گوجه فرنگی این است که بعد از ریختن رب گوجه در ظرف (بطری شیشه ای) در(ب) آن ها را کاملا کیپ کنید تا منفذی نماند.

در صورت مصرف منظم، زنجبیل ممکن است اثری مشابه با یکی از داروهای بدون نسخه محبوب در این زمینه داشته باشد. راه حل قدیمی ها این بوده است که رب گوجه فرنگی را به میزان مصرف جدا می کردند و بقیه رب را در کوزه می ریختند و درب آن را مهر و موم می کردند. در این صورت، یک لایه با قطر یک یا ۲ سانتی متر از رب را در پلاستیک بریزید و هر بار به میزان لازم، از رب را جدا و استفاده کنید. سپس آن ها را از صافی عبور بدهید و داخل قابلمه ای بریزید. از طرفی نقطه انجماد رب به گونه ای است که هنگام قرار دادن در فریزر، کاملا یخ نمی زند. قبل از استفاده از پاکت پلاستیکی، از سالم و بدون سوراخ بودن پاکت مطمئن شوید تا به خاطر نشت آب رب گوجه، به دردسر نیفتید. ترجیحا بطری شیشه ای مقاوم را انتخاب کنید که مطمئن باشید رنگ و طعم رب در آن تغییر نمی کند.

حساسیت به بادام زمینی هم مانند حساسیت به مغزهای درختی بسیار شایع است و ممکن است واکنش حساسیتی شدید یا کشنده ای ایجاد کند. ممکن است به خاطر فشار انجماد، بطری بشکند یا ترک بردارد. بطری ها را در یک قابلمه بگذارید و داخل قابلمه را آب بریزید. رب را در وهله اول در بطری های شیشه ای و در وهله دوم، در قوطی های پلاستیکی بریزید و در آن را ببندید. گوجه فرنگی ها را در قابلمه ای می ریزیم و آب را به قابلمه اضافه می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم. پس از اینکه رب گوجه فرنگی آماده شد آن را در ظرفی بزرگ مانند تشت می ریزیم و اجازه می دهیم خوب خنک شود . اگر سریع جای آن پر شد هنوز زود است و اگر دیر پر شد و یا پر نشد در این هنگام روغن مایع به آن اضافه کنید و شعله را خاموش کنید. چون این قالب ها انعطاف کافی دارند و هنگام خارج کردن رب از قالب، با مشکل مواجه نخواهید شد. بعد از پر کردن ظرف رب، آن را به مدت ۲۴ ساعت به صورت وارونه بگذارید تا هوای باقی مانده در ظرف، کاملا خارج شود.

اینکه ابتدا گوجه های سالم و خوب را بشویید سپس آن ها را به دستگاه های آبلیمو گیری ببرید و آن ها را آب بگیرید. قرار دادن رب بعد از نفود هوا در دمای محیط، روند کپک زدن آن را تسریع می بخشد. بطری های آب معدنی این مزیت را دارند که در(ب) آن ها کاملا کیپ می شود و هوا در آن رسوخ نمی کند به این ترتیب خواص رب گوجه فرنگی حفظ میشود. استفاده از بطری های آب معدنی هم یکی از گزینه های مناسب است. قالب های یخ یا لیوان های کوچک یک بار مصرف هم از دیگر گزینه های نگهداری رب گوجه فرنگی در فریزر هستند. در سرویس سبک زندگی درباره راه های پیشگیری از کپک زدن و روش های نگهداری رب گوجه فرنگی به شما می گوییم. • دقت کنید، اگر رب گوجه ی خود را زود بردارید و آب داشته باشد، رب گوجه ی شما کپک می زند. کفیر نارگیل می تواند تا 30 نوع سویه باکتری خوب مختلف را در خود داشته باشد، تقویت جمعیت باکتری های خوب در روده بزرگ اهمیت دارد و کفیر نارگیل می تواند سویه های مختلف باکتری های خوب را ارائه کند. ظرفی که برای نگهداری رب انتخاب می کنید، حتما از نوع درب دار باشد.

بهتر است این روغن از نوع جامد آب کرده باشد. در زیر برخی از مواد ضد حساسیت را برای درمان حساسیت معرفی کرده ایم. البته کودکان دچار حساسیت به گندم معمولا با رسیدن به ده سالگی این مشکل را پشت سر می گذارند. این شامل دادن مقدار کمی از بادام زمینی زیرنظر پزشک است تا حساسیت زدایی شود. حتی مقدار کمی از مواد غذایی عامل آلرژی می تواند علائمی مانند مشکلات گوارشی، کهیر و یا تورم مجاری هوایی را ایجاد کند. مشکل کپک زدن رب گوجه، مربا یا مواد غذایی از این دست از زمان قدیم وجود داشته، مخصوصا برای قدیمی ها که در زمان گذشته به یخچال دسترسی نداشته اند، این مشکل فراگیرتر هم بوده است. چون ممکن است با یک کپک ساده، تمام ماده غذایی غیر قابل استفاده شود. این کار حتما به کپک زدن رب گوجه منجر می شود. به همین دلیل به این افراد توصیه می شود در زمان طبخ غذاهای دریایی در آن محیط نباشند. سعی کنید رب را با حرارت ملایم تر و مدت زمان بیشتر بپزید تا ماندگاری آن بالاتر رود.

کوزه ها برای مدتی که استفاده از آن ها ضرورت نداشت، در زمین دفن و چال می شدند تا لایه های خنک زمین، دوام و مدت زمان نگهداری از رب گوجه فرنگی را بالا ببرند. پیشنهاد میکنیم مطلب روشهای فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی مدت از آن را هم مطالعه کنید. قالب های سیلیکونی مخصوص کاپ کیک هم برای فریز کردن رب گوجه بسیار مناسب اند. می توانید برای فریز کردن رب، از پاکت های پلاستیکی زیپ کیپ استفاده کنید. ظرف ها را کاملا خشک کنید و رطوبتی در آن ها وجود نداشته باشد. هنگامی که رب گوجه فرنگی را درست می کنید، حتما حواستان باشد که آن را غلیظ از روی حرارت بردارید و تا جای ممکن اجازه دهید آب آن تبخیر شود. آب باید در حدی باشد که روی شیشه ها را نپوشاند. قابلمه را روی حرارت بگذارید تا آب جوش بیاید. ظرف رب را در طبقات بالای یخچال بگذارید که سرمای بیشتری دارد. حتما ظرفی که رب گوجه را در آن می ریزید، بشویید.