رژیم غذایی مناسب شیمی درمانی : قبل، بعد و در حین شیمی درمانی

قبل از ورود به لیست مواد غذایی به درد نخور، اجازه دهید چند هنجار مورد استفاده برای شناسایی این نوع مواد غذایی را معرفی سایت flaviosyrup کنیم. بهعنوان مثال، ممکن است برای افرادی که دهان درد دارند خوردن میوههای اسیدی ناراحت کننده باشد، یا فردی که دچار اسهال شده است از خوردن غذاهای حاوی فیبر بسیار پرهیز کند. فرد باید از غذاهای حاوی خواص تقویت کننده سلامت، میوهها و سبزیهای رنگ روشن و غذاهای با پروتئین بالا استفاده کند. مواد غذایی با استفاده از مواد افزودنی خوراکی ناسالم، رنگ آمیزی مصنوعی و طعم دهنده جذاب نشان داده میشوند. غذاهایی که علائم کپک را نشان میدهند. تحقیقات نشان میدهد که آنها دارای خواص محافظتی برای سلامتی هستند. غذای ناسالم در واقع کلمهای عامیانه برای فست فود است. فست فود یا مواد غذایی به درد نخور عمدتا در میان بچهها و نوجوانان محبوب هستند که عوارض جانبی آن را درک نمیکنند. اساسا هر ماده غذایی حاوی سطوح بالاتر قند، نمک یا چربی به عنوان مواد غذایی به درد نخور محسوب میشود. چربیها و روغنها از اسیدهای چرب ساخته شدهاند و به عنوان منبع انرژی غنی برای بدن عمل میکنند.

برای مردم دشوار است که بچههای خود را از این مواد غذایی دور کنند. همانطور که قبلا گفتم، مواد غذایی حاوی مقادیر بیشتری از شکر، نمک و چربی باید قبل از مصرف با دقت بررسی شوند. رژیم غذایی حاوی نوشابه مناسب نیست. خوردن رژیم غذایی سالم قبل از شیمی درمانی به فرد در کاهش خطر ابتلا به عفونت، مقابله بهتر با عوارض جانبی و داشتن شانس بیشتر برای دریافت درمان بدون وقفههای برنامهریزیشده کمک کند. دوناتها خوشمزه و غذایی راحت برای بسیاری از مردم هستند. در عوض این مواد غذایی با کالری پر شدهاند که منجر به بسیاری از مسائل بهداشتی میشود. بسیاری از فست فودها با استفاده از چربیهایی از روغنهای هیدروژنه و مقدار بیش از حد نمک ساخته میشوند. بهترین جایگزین، پوسته گندم با پنیر کم یا پیتزا خانگی است. البته با افزودن پنیر اضافی یا سایر گزینهها میتوانید اوضاع را بدتر کنید. تهوع، اسهال، یبوست و بیاشتهایی از سایر علائم دستگاه گوارش هستند.

توتها و سایر غذاهایی را که نمیتوان به راحتی در آب شستشو دهید خیس کنید و قبل از غذا بشویید. بعد از لمس گوشت خام، ماهی و طیور دستها را بشویید. غذاها را تا زمانی که نرم و لطیف شوند بپزید. افرادی که تحت شیمی درمانی قرار میگیرند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند، بنابراین ایمنی و بهداشت غذا ضروری است. پس از شیمی درمانی، افراد معمولاً به پروتئین اضافی برای مبارزه با عفونت و بهبود بافتها نیاز دارند. سرعت بهبود افزایش یابد. این مواد افزودنی باعث افزایش رنگ، طعم، بو و بافت غذا میشوند. خوردن غذا و نوشیدنیهایی که در دمای اتاق هستند. غذای فاسدشدنی که بیش از ۲ ساعت در دمای اتاق بوده است. هر ماده غذایی حاوی کالری بیش از 35% از چربی و همچنین قند، بیش از کالری 10% از چربی اشباع شده، بیش از 200 میلیگرم نمک در هر وعده و بیش از 200 کالری به ازای هر وعده، ماده غذایی به درد نخور نامیده میشود. کودکان و نوجوانان هدف اصلی صنایع غذایی به درد نخور هستند.

نمک، پنیر، سس و نان در این غذا مجرمان اصلی هستند. کربوهیدراتها منبع اصلی انرژی بدن هستند. منابع خوب کربوهیدراتها شامل میوهها، سبزیها، لوبیا و غلات کامل است. ممکن است فرد در حین انجام شیمی درمانی اشتهای خود را تا حدی یا به طور کامل از دست بدهد. عوارض جانبی که فرد در طول شیمی درمانی تجربه میکند ممکن است بر غذا خوردن او تأثیر بگذارد. تغذیه مناسب برای افراد مبتلا به سرطان حیاتی است، زیرا شرایط و درمان میتواند بر نحوه تحمل بدن از غذاها و استفاده از مواد مغذی تأثیر بگذارد. هنگامی که شیمی درمانی سلولهای سرطانی را از بین میبرد، ممکن است به سلولهای سالم نیز آسیب برساند و منجر به عوامل مختلفی شود که میتواند بر روی غذا خوردن نیز تأثیر بگذارد این عوامل شامل دهان درد، حالت تهوع و از دست دادن اشتها میباشد. این شامل غذاهایی است که ممکن است علائم مرتبط با شیمی درمانی را تشدید کند، مانند زخمهای دهان و اسهال. این شرکت از بدو تأسیس، همواره سعی بر آن داشته تا کلیه فرآیندها و فعالیتهای خود را با رویکردی کاملا علمی پیش ببرد تا بتواند به عنوان شرکتی پیشتاز و مدرن در عرصه ارائه خدمات پخش مواد غذایی در کشور گام بردارد.

سطوح بسیار پایین نوتروفیلها به عنوان نوتروپنی شناخته میشوند. شیمی درمانی میتواند در غذا خوردن به عنوان عوارض جانبی شایع درمان مشکل ایجاد کند. شیمی درمانی ممکن است مخاط گلو را ملتهب کرده و مشکلی به نام ازوفاژیت ایجاد کند. این ممکن است به فرد این احساس را بدهد که یک توده در گلو دارد یا گلویش میسوزد. این میتواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند و ممکن است احساس استفراغ در او ایجاد کند. شیمی درمانی ممکن است باعث ایجاد زخم در دهان و لثههای حساس شود که فرد میتواند در حین غذا خوردن احساس ناراحتی کند. از یک متخصص تغذیه بخواهید تا یک برنامه غذایی متعادل و مغذی ایجاد کند. از این رو برای شما بسیار مهم است که بین غذاهای به دردنخور سالم و ناسالم تمایز ایجاد کنید. برای اطمینان از اینکه تمام مواد غذایی مورد نیاز را دریافت میکنید، باید مقدار زیادی سبزی، میوه و فیبر مصرف کنید. آنها همچنین ممکن است نیاز به تغییر بافت و قوام وعدههای غذایی خود داشته باشند تا جویدن و بلع غذا برای آنها راحتتر شود. غذاهایی را که بلع آنها راحتتر است انتخاب کنید. هنگامی که درمان شروع میشود، بدن فرد برای عملکرد در بهترین حالت به غذاهای سالم احتیاج دارد.

بله، دونات زیاد کلسترول شما را افزایش میدهد و برای قلب واقعا مضر است. پزشکان معمولاً مصرف دوزهای زیاد مکملهای آنتیاکسیدانی در طول شیمی درمانی را توصیه نمیکنند. در ابتدا سرخ میشوند و در مرحله دوم با شکر بسیار زیاد بستهبندی میشوند. این سس با مواد شیمیایی، نگهدارنده و قندهای تصفیه شده تهیه میشود. و سس گوجه فرنگی که بر روی آن میریزید را هم فراموش نکنید. به یاد داشته باشید که هرچقدر به غذاهای طبیعی تکیه داشته باشید همانقدر هم سالمتر خواهید بود. برای نمونه سالمتر میتوانید دوناتها را گاها در خانه درست کنید. برای اطلاع از محدودیتهای غذایی با پزشک متخصص مشورت کنید. به علاوه، رعایت رژیم غذایی سالم ممکن است به کاهش عوارض جانبی مرتبط با شیمی درمانی کمک کند. مردم باید مواد غذایی را در دمای مناسب ذخیره کرده و بهداشت غذایی خوبی را رعایت کنند. غذاها را سرد یا زمانی که به دمای اتاق رسیده میل کنید. پزشکان ممکن است به افرادی که شیمی درمانی میکنند توصیه کنند از خوردن غذاهای مشابه با غذاهایی که در دوران بارداری اجتناب میشود و غذاهایی که باعث بیماری یا عفونت میشوند اجتناب کنند.

افراد مبتلا به نوتروپنی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند، بنابراین برای به حداقل رساندن این خطر باید از شیوههای ایمن دست زدن و پخت غذا پیروی کنند. اگر فردی پروتئین کافی دریافت نکند، بدن او ممکن است بافت ماهیچهای را برای سوخت مورد نیاز خود تجزیه کند و بهبودی از بیماری را دشوار کرده و مقاومت در برابر عفونت را کاهش دهد. دریافت ویتامینها و مواد معدنی کافی برای سلامت کلی بدن بسیار مهم است. دریافت کالری و پروتئین کافی در این مدت ضروری است. قبل، در حین و بعد از شیمی درمانی، فرد باید رژیم متعادلی داشته باشد و پروتئین و کالری خود را در سطح سالم نگه دارد. در نتیجه، این غذاها نقش مهمی در افزایش سطح کلسترول بد و کالری خالص بدن ایفا میکنند. مصرف مکرر مایعاتی که کالری و مواد مغذی اضافه میکنند، مانند آب میوه، شیر یا سوپ بنوشید. به جای نوشابه از آب ساده یا آب میوههای تازه استفاده کنید. حتی یک دونات ساده نیز تقریبا قند مورد نیاز روزانه بدن شما را داراست.

روزانه انواع سبزیها و میوههای رنگارنگ مانند سبزیهای سبز تیره و زرد و مرکبات را مصرف کنید. از تختههای برش مختلف برای گوشت و میوهها و سبزیها استفاده کنید. خوردن غذاهایی که برای معده راحت است، مانند نان تست ساده یا آب گوشت. میلک شیک، اسموتی یا آب میوه بنوشید. غذاهایی را انتخاب کنید که جویدن آنها آسان است، مانند تخم مرغ آب پز، کاسترد و میلک شیک. میان وعدههای غنی از پروتئین مانند ماست یونانی، آجیل و دانهها، سالاد مرغ و کراکر، یا تخم مرغ آب پز ممکن است به حفظ قدرت و انرژی کمک کند. میان وعدهها را در دست داشته باشید تا در صورت امکان آنها را بخورید. آجیلهایی را که پوست گرفته و برشته شدهاند بخورید. افراد مبتلا به سرطان اغلب باید از رژیم غذایی کمی متفاوتی پیروی کنند تا مطمئن شوند که قدرت مقابله با عوارض جانبی درمان را دارند. این ماده غذایی حاوی مقدار بسیار کمی از آنزیمها، ویتامینها و مواد معدنی است که برای داشتن بدن سالم ضروری هستند. غذاهای حاوی فیبر بالا مانند میوهها، سبزیها، حبوبات و غلات کامل را مصرف کنید.

یک رژیم غذایی سالم باید شامل میوهها و سبزیهای مختلف، چربیهای سالم، پروتئینهای بدون چربی، غلات کامل و حبوبات باشد. فرد میتواند رژیم غذایی خود را برای مقابله با مشکلات غذایی مانند تهوع، دهان درد یا کاهش وزن تنظیم کند. قبل از اینکه به سمت مواد غذایی به درد نخور برویم، دانستن حقایق تغذیهای این مواد اهمیت دارد. داروهای ضد درد، تغییر عادات غذایی و فعالیت بدنی کمتر میتواند دفع مدفوع را سختتر کند. آنها به بدن سوخت مورد نیاز برای فعالیت بدنی و عملکرد مناسب اندام ها را میدهند. غذای سرخ شده دیگری که خطرات سلامتی زیادی دارد، سیب زمینی سرخ شده برای شما مناسب است. پخش زنجیرهایها و تعاونیها که نگاهی آینده نگرانه به بخش فروشگاههای بزرگ دارد. به جای آن از ساندویچ ساده خانگی استفاده کنید. دوره شیمی درمانی برای افراد مختلف متفاوت است و این امر به سیستم ایمنی فرد، میزان پیشرفت سرطان و نوع آن وابسته است. هنگام شیمی درمانی، ممکن است فرد به چربی بیشتری برای حفظ انرژی نیاز داشته باشد. قبل از شروع شیمی درمانی، فرد باید رژیم غذایی سالمی داشته باشد و سعی کند وزن متوسط خود را حفظ کند. مردم باید سعی کنند کربوهیدراتهای تصفیه شده، قندهای اضافی و غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

در اینجا لیستی است که به شما کمک میکند عادتهای غذایی خود را تغییر دهید. همچنین برخی افراد هستند که از عوارض جانبی بالقوه این مواد غذایی آگاه نیستند. غذاهای ناسالم که ارزش غذایی زیادی ندارند مواد غذایی کم ارزش نامیده میشوند. هر غذایی که حاوی مقدار بسیار کمی از مواد مغذی باشد غذای به در نخور نامیده میشود که در نهایت باعث میشود آن غذا ناسالم باشد. گیاهانی مانند سبزیها و میوهها یا محصولاتی که از گیاهانی مانند چای و توفو تهیه میشوند حاوی مواد مغذی گیاهی هستند. آنها حاوی شکر فراوانی هستند و در آنها شیره فروکتوز وجود دارد که برای بدن بسیار مضر است. از آنجا که بسیار خوشمزه هستند پس واضح است که برای سلامتی مضر هستند (واقعا اینطوریه؟). بهعنوانمثال، افرادی که تحت شیمی درمانی قرار میگیرند، بیشتر در معرض کمبود چندین ماده مغذی مانند منیزیم، آهن، ویتامین D و فولات هستند. این میتواند احتمال کمبود مواد مغذی را افزایش دهد.

نوشابهها از نظر داشتن مواد مغذی کاملا تهی هستند چون فاقد کالری هستند. آنها معمولاً به پروتئین و کالری اضافی نیاز دارند. وقتی فردی شیمی درمانی میکند، پزشکان نوعی از گلبولهای سفید خون به نام نوتروفیل را که بخشی از سیستم ایمنی بدن است، زیر نظر دارند. سیستم بعدی که کمی جدیدتر و میتوان گفت کارایی بیشتری دارد سیستم پخش مواد غذایی به شکل مویرگی است. بدن برای ترمیم بافت بدن، رشد و سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن به پروتئین نیاز دارد. سرخ کردن فوری باعث میشود که هر نوع مواد غذایی برای بدن مضر باشند اما نوع خانگی این غذاها کمی بهتر هستند. این اعداد نقش حیاتی در چاق کردن افراد دارند و باید از چنین مواد غذایی دوری کرد. پنج یا شش وعده غذایی کوچکتر در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ بخورید. غذا را به قطعات کوچکتر برش دهید یا با مخلوط کن آن را پوره کنید. با یک قاشق کوچکتر غذا بخورید. آنها باید سعی کنند در فواصل منظم غذا بخورند، در صورت نیاز میان وعده بخورند و مایعات زیادی بنوشند.

در طول شیمی درمانی، افراد باید سعی کنند چربیهای سالم، غذاهای غنی از پروتئین و غذاهای دارای فیبر بالا را در رژیم غذایی خود قرار دهند. به جای نوشیدنیهای گازدار ناسالم سعی کنید به همان اندازه که ممکن است آب بنوشید. غذاها را با سس، آب گوشت یا آبمیوه نرم کنید. غذاهایی که با استفاده از شکر (به هر شکل) آرد و نان سفید ساخته میشوند در لیست مواد غذایی به دردنخور امتیاز بالایی دریافت میکنند. مرغ سرخ شده که یکی از غذاهای مورد علاقه ماست یکی از بدترین مواد غذایی است که میتوان مصرف کرد. اینها برخی از غذاهای به دردنخور ناسالم هستند ولی شخص نباید بر اینها تکیه کند. چاشنیدار، شور و کاملا خوشمزه، چرا نباید سیب زمینی سرخ کرده دوست داشتنی نباشد؟ بدن چربیها را تجزیه کرده و از آنها برای ذخیره انرژی، عایق بندی بافت بدن و انتقال برخی ویتامینها از طریق خون استفاده میکند. برای داشتن ذهن و بدن سالم، شما همیشه باید روی یک رژیم متعادل تکیه کنید. مهم است بدانید که چه غذاهایی به بدن شما آسیب میرسانند، بنابراین میتوانید انتخابهای بهتری داشته باشید. بهتر است از آنها اجتناب شود چون میتوانند باعث مسدودی رگهای شما شوند. غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد؟

البته لازم است بدانید که شیمی درمانی منجر به ضعف جسمانی و آسیب پذیری افراد میشود. افراد مبتلا به سرطان اغلب بیشتر از حد معمول به کالری نیاز دارند. افرادی که تحت درمان سرطان مانند شیمی درمانی قرار میگیرند، ممکن است نیاز به افزایش پروتئین و کالری مصرفی خود با مصرف کالری اضافی و غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، ماهی و لوبیا داشته باشند. افرادی که تحت شیمی درمانی قرار میگیرند ممکن است برای غذا خوردن مشکل داشته باشند و اشتهای پایینی داشته باشند. پیروی از یک رژیم غذایی مناسب بهترین راه برای اطمینان از مصرف مطلوب ویتامینها و مواد معدنی است. بسته به نوع سرطان، ۳۰ تا ۹۰ درصد افراد ممکن است رژیم غذایی ناکافی داشته باشند. در این مقاله، اهمیت تغذیه را هنگام دریافت شیمی درمانی و رژیم غذایی مناسب شیمی درمانی مورد بررسی قرار میدهیم. یک رژیم غذایی سالم و جامع که باید شامل غذاهای غنی از مواد مغذی، از جمله سبزیها، میوهها، منابع پروتئین و چربیهای سالم باشد. این ماده غذایی هیچ مزیت تغذیهای ندارد و دارای کالری بسیار بالایی است. غذاهایی با کالری و پروتئین بالا بخورید. خطرات بهداشتی مانند چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی مرتبط با مصرف مرغ سرخ شده وجود دارد.