سوالات امتحان نهایی سلامت و بهداشت؛ تغذیه سالم و بهداشت مواد غذایی

به همین دلیل برای جلوگیری از بروز آنها باید به اعتدال از غذاهای حاوی روی استفاده کرد. برای اینکه بتوان در مقابل عوارضی که کمبود روی به همراه دارد از بدن محافظت کرد، باید از منابع غذایی حاوی آن استفاده کرد. ب. کدام ماده در ترکیب هموگلوبین خون نقش اساسی دارد و وظیفه آن حمل اکسیژن به نقاط مختلف بدن است. از محل نقاط آسیب دیده، کپکها و باکتریها به درون میوه نفوذ کرده و باعث فساد آنها میشوند. مجموعه علم فود با همکاری یکی از آزمایشگاه های همکار غذا و دارو و سازمان دامپزشکی، دوره آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی و آزمایشگاه شیمی مواد غذایی را به صورت کاملا عملی و تحلیلی تهیه کرده است. ب. بدن ما قادر به ذخیره مقدار معینی کربوهیدرات است که به صورت نشاسته در ماهیچهها و کبد ذخیره میشود. در این مقاله قصد داریم بهترین منابع روی یا همان Zinc را معرف کنیم و به نکاتی در مورد کمبود روی و عوامل موثر بر کاهش روی در بدن بپردازیم. الف. بر اساس این قانون، چنانچه کالری دریافتی از مواد غذایی بیش از میزان کالری مصرفی باشد، وزن افزایش مییابد. به پرسشهای زیر در رابطه با کنترل وزن و تناسب اندام پاسخ دهید.

ب. برای افراد شاغل در مکانهای تهیه، تولید و توزیع غذا، داشتن … ب. طبقهبندی نمایه توده بدنی بر اساس فرمول شاخص توده بدنی برای کدام گروه از افراد کاربرد ندارد؟ آجیل سویا به عنوان یکی از تنقلات مفید برای میان وعدهها است. مصرف 100 گرم آجیل سویا 3 میلی گرم روی به بدن میرساند. این غذای دریایی در هر 100 گرم خود، مقداری حدود 4 میلی گرم روی را به بدن میرساند. این مطلب توسط تیم تحریریه، از منابع مختلف گردآوری شده و صرفا جهت آشنایی شما با موضوع مورد بحث تنظیم شده است. ممنونیم که علم فود را برای آشنایی با آزمون های رب گوجه فرنگی انتخاب کردید. منبع دیگری که برای دریافت روی میتوان استفاده کرد، لوبیا سفید است. استفاده از 100 گرم تخم کدو حدود 5.7 میلی گرم روی به بدن میرساند. استفاده از 100 گرم گوشت گوسالهی پخته شده میتواند 8.5 میلی گرم روی مورد نیاز بدن را تامین کند. کمبود روی در بدن میتواند مشکلات متعددی را در پی داشته باشد. مشکلات قلبی عروقی: اختلالات چربی خون، افزایش فشار خون، اختلالات انعقاد خون، التهاب مزمن ۳. ج. اختلالات روانی مانند …………………..

الف. دو مورد از عوارض چاقی را بنویسید. ج. چاقی با الگوی … با مصرف 100 گرم جو دوسر پخته شده، مقدار 3 میلی گرم روی به بدن رسانده میشود. شاه ماهی از دیگر منابع غذایی حاوی روی است که با هر 100 گرم آن 2 میلی گرم روی به بدن رسانده میشود. یعنی با یک برش 30 گرمی از نان تست، مقداری حدود 1.5 میلی گرم روی به بدن رسانده میشود. این در شرایطی است که فیبر بسیار بالایی را نیز به بدن میرساند. در ادامه این منابع را معرفی خواهیم کرد. به عنوان یکی از بهترین و خوشمزهترین گوشتهای ارگان، میتوان جگر گوساله را معرفی کرد. از آن میتوان به عنوان یکی از غذاهای حاوی روی یاد کرد اما مقدار روی موجود در آن نسبت به گوشت قرمز کمتر است. 10 گرم نمونه رب را با cc 250 آب مقطر رقیق می کنند سپس آن را صاف نموده و محلول صاف شده را با سود 0.1 نرمال در حضور 10 قطره معرف فنول فتالئین تیتر می کنند.

به ویژه اینکه اگر ورزشکاران از آن استفاده کنند میتوانند رشد عضلات خود را پس از مدتی شاهد باشند. د. زمانی پخت غذا کامل است که تمام قسمتهای آن حداقل ……………….. چه زمانی می گوییم ماده غذایی دچار فساد شده است؟ ۲ ویژگی کافی است. زمانی که یک ماده غذایی از نظر رنگ، بو، طعم و مزه دچار تغییراتی شود و ارزش غذایی آن از بین برود یا کاهش یابد. ب. زمانی که یک ماده غذایی از نظر رنگ، …………………… ، طعم و مزه دچار تغییراتی شود و ارزش غذایی آن از بین برود یا کاهش یابد، میگوییم ماده غذایی دچار فساد شده است. البته باید در نظر داشته باشید که نانی را انتخاب کنید که بدون جوش شیرین باشد. با ما همراه باشید. برای اینکه بتوانید یک رژیم مناسب برای نیازهای بدن خود داشته باشید و در کنار آن به کاهش وزن برسید، بهتر است به تمام ویژگیهای بدن خود توجه کنید.

در مورد برنامه غذایی سالم و کنترل وزن به پرسشهای زیر پاسخ دهید. ب. روشی که مبنای تصمیم گیری پزشکان برای محاسبه و تعیین وزن متناسب افراد است را نام ببرید. ج. از اصولی که افراد برای برخورداری از تغذیه سالم نیازمند به رعایت آن در برنامه غذایی روزانه خود هستند، دو مورد را نام ببرید. ج. چرا افراد چاق و دارای اضافه وزن باید اصل “افراط نکردن در کاهش وزن را رعایت کنند؟ در مورد کنترل وزن و تناسب اندام، به پرسشهای زیر پاسخ دهید. در مورد بهداشت و ایمنی مواد غذایی به پرسشهای زیر پاسخ دهید. در پرسشهای زیر گزینه مناسب را انتخاب کنید. از بین کلمات داخل پرانتز گزینه مناسب را انتخاب کنید. کدام گزینه وضعیت بدن این فرد را نشان میدهد؟ ب. پر مصرفترین ماده غذایی که در تمام فعل و انفعالات بدن نقش دارد، … با توجه به عوارضی که کمبود روی به همراه دارد، باید منابع غذایی که سرشار از روی هستند را به اعتدال روزانه مصرف کرد. از دیگر مواد غذایی در دسترسی که سرشار از روی است، میتوان به جو دوسر اشاره کرد. بیماریهای غذازاد یا بیماریهای ناشی از غذا، بیماریهایی هستند که به عللی از جمله پایین بودن سطح بهداشت فردی یا بهداشت محیط، عدم دسترسی به آب سالم، گسترش استفاده از غذاهای خیابانی و نبودن نظارت و …

ب. از مشکلات روانی ناشی از چاقی دو مورد را بنویسید. مشکلات روانی :کاهش اعتماد به نفس، افسردگی، پرخوری عصبی ۵. مشکلات گوارشی: سنگ صفرا، التهاب کبد ۷. از عوارض جانبی کاهش سریع وزن میتوان به ریزش موها، چین و چروک و شل شدن پوست صورت و بدن، ضعف اعصاب، افت فشار خون و ضعف و بی حالی، پوسیدگی دندانها، بروز سنگ کیسه صفرا، ورم و زخم معده، یبوست و حتی افسردگی اشاره کرد. سپس به آن ۲ میلی لیتر اسید سولفوریک افزوده و از روی شعله بردارید و به آن محلول پرمنگنات پتاسیم آن قدر اضافه کنید تا رنگ قرمز گوجه فرنگی از بین برود و سپس 0/5 میلی لیتر محلول ید به آن اضافه کنید پس از گذشت ۵ دقیقه در صورت مشاهده رنگ آبی فراورده حاوی نشاسته است. حدود ۲ گرم از رب گوجه فرنگی را به وسیله اسپاچول برداشته و به حداقل بریکس تعریف شده در این استاندارد برسانید و داخل در پلیت شیشه ای ۱۰ سانتی متری بریزید، و سپس بدنه پلیت شیشه ای را داخل آن قرار دهید. ساخت محلول ید : ۰/۵ گرم ید و 1/5گرم يدور پتاسیم را وزن کنید و در بالن ژوژه ۲۵ میلی لیتری به حجم برسانید. ساخت محلول پرمنگنات پتاسیم ۱۰ درصد : ۱۰ گرم پرمنگنات پتاسیم را وزن کنید و در بالن ژوژه ۱۰۰ میلی لیتری به حجم برسانید.

یکی از منابع عالی و در دسترسی که همواره برای تامین روی میتوان به کار برد، نان است. برای آشنایی با این دوره ها بر روی ثبت نام و شروع یادگیری دوره های شیمی و میکروب کلیک کنید. نحوه رقت سازی، ساخت محیط کشت، بررسی استاندارد، نحوه افزودن مکمل ها و نحوه کشت و شمارش میکروارگانیسم های مهم و مشترک بین مواد غذایی در این دوره آموزش داده شده است. همچنین در دوره آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی سعی شده چالش های احتمالی در آزمایشگاه میکروبی مواد غذایی بررسی و راه حل هایی برای آن ارائه گردد. در کنار کالری بالایی که به بدن میرساند، روی قابل ملاحظهای را هم برای بدن دارد. از آن به اعتدال برای میان وعده استفاده کنید؛ زیرا کالری بالایی دارد و میتواند زمینه بالا رفتن وزن را فراهم کند. برای اینکه روند رژیم مخصوص خودتان را راحتتر دریافت کنید، بهتر است به صفحه درخواست انواع رژیم مراجعه کنید. ظرف را شسته و تا نقطه علامت گذاری با آب مقطر ۲۰ درجه سلیسیوس پر کنید، و وزن نمائید، وزن به دست آمده را (A) فرض کرده و یادداشت نمایید. در خیلی از رژیمهای غذایی که برای کاهش وزن تنظیم میشوند، به دریافت روی یا زینک توجهی نشده است.

از عوارض جانبی کاهش سریع وزن به دو مورد اشاره کنید. در شکل مقابل، افراد با کدام یک از الگوهای چاقی (الف یا ب)، بهتر است هر چه سریعتر برای کاهش وزن خود اقدام کنند؟ برای این هدف به یک برنامه غذایی علمی، مخصوص خودتان نیاز دارید. این ماده غذایی سرشار از اسید آمینههای ضروری و مواد مغذی است. سرشار از چربیهای مفید است اما باید به اعتدال مصرف شود. چرا باید غذاهای حاوی روی مصرف کنیم؟ با مصرف متعادل روی میتوان از بروز مشکلاتی همچون کم خونی، ابتلا به عفونتها، جوش یا سایر مشکلات پوستی و… ۱. مشکلات سیستم عصبی: تومور مغزی ۲. مصرف مواد غذایی حاوی روی علاوه بر اینکه به تقویت سیستم ایمنی بدن میانجامد، موجب تقویت سلامت بدن نیز میشود. د. در مورد از عوامل مؤثر بر بروز چاقی را نام ببرید. افراد را مستعد ابتلا به چاقی میکند. پ. از جمله نکات بهداشت فردی افراد مؤثر در فرآیند تولید غذا، نداشتن زیور آلات است. از نکات بهداشت فردی که افراد مؤثر در فرآیند تولید غذا باید رعایت کنند در مورد را بنویسید. الف. از اصول رعایت بهداشت محیط در محل تهیه، تولید، توزیع و نگهداری مواد غذایی در مورد را بنویسید.

اما بیشترین مقدار پروتئین در سفیده تخم سایت flaviosyrup مرغ است. است که باعث ایجاد فساد در مواد غذایی میشود. است که باعث فساد آنها میشود. دو نمونه از آداب صحیح خوردن و آشامیدن که در فرهنگ اسلامی بر آنها توصیه شده است را بنویسید. هر یک از بیماریهای زیر بر اثر کمبود کدام ریزمغذی ایجاد میشود؟ خطر ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی را بیشتر افزایش میدهد. ب. چاقی با الگوی سیب در مقایسه با الگوی کلابی، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی را بیشتر افزایش میدهد. اسیدهای چرب اشباع موجب افزایش سطح کلسترول و بالارفتن احتمال بیماریهای قلبی عروقی میشوند. الف. مصرف اسیدهای چرب اشباع در برنامه غذایی روزانه، باید محدود گردد. الف. استفاده بیش از حد برخی از مکملهای ویتامین میتواند منجر به ………………. با استفاده از 100 گرم لوبیا سفید پخته شده میتوان 5.5 میلی گرم روی به بدن رساند. با مصرف 100 گرم مرغ، نزدیک 3 میلی گرم روی به بدن رسانده میشود. با مصرف 100 گرم روی، مقدار 5.7 میلی گرم روی به بدن رسانده میشود. استفاده از تخم کدو علاوه بر اینکه اوقات خوشی را فراهم میآورد، به تامین روی و بسیاری از مواد مغذی و معدنی مورد نیاز بدن نیز میانجامد. استفاده از تخم مرغ به دریافت پروتئین بالا در بدن میانجامد.

90 میلی لیتر آب مقطر را به استوانه مدرج اضافه کرده و سپس به آن 10 میلی لیتر اسید سولفوریک 98% به آرامی روی آن اضافه میکنیم. الف. دو مورد از منابع تأمین آب بدن را نام ببرید. یعنی مصرف مقادیر کافی از مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن است. اسیدیته عبارت است از مقدار قلیای استاندارد مورد نیاز برای خنثی کردن اسیدهای موجود در نمونه. جدول زیر در رابطه با عوامل ایجد فساد مواد غذایی است هر یک از موارد ستون “الف” با یکی از موارد ستون “ب” ارتباط منطقی دارد. این ماده غذای در هر 100 گرم خود، 8.7 میلی گرم روی به همراه دارد. مهمترین تفاوت رژیمهای دکتر یحیی پاسدار با سایر برنامههای غذایی این است که برای بدن تمام ویتامینها و مینرالهای مورد نیاز را تامین میکند. الف. بدن برای مصرف ویتامین K به چربی نیاز دارد. ب. گروه نان و غلات در قاعده هرم غذایی قرار دارد.