لاوروف: روسیه همه کار جهت حل بحران غذایی انجام داده است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

وی همچنین افزود: چنانچه این مشکل مین گذاری حل شود و ما هفته هاست که توجه همکاران غربی خود را که نگران این موضوع هستند به این مسئله جلب کرده ای، همانطور که گفتم در دریاهای آزاد، نیروی دریایی روسیه عبور بدون مانع این کشتی ها به دریای مدیترانه و مقاصد فراتر از آن را تضمین خواهد کرد.

«آندری رودنکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز با اشاره به اینکه طرف روسی همیشه آماده گفتگو با همه کسانی است که به دنبال راه حل مسالمت آمیز برای همه مشکلات هستند، اعلام کرده بود که حل مشکل مواد غذایی نیازمند رویکردی جامع از جمله لغو تحریم‌ها بر صادرات و تراکنش های مالی روسیه است.

لاوروف با اشاره به اینکه خود غرب باعث ایجاد موانعی بر سر راه حل این مسئله است، تاکید کرد: کشورهای غربی که مشکلات مصنوعی زیادی ایجاد کرده اند از جمله با بسته شدن بنادر خود به روی کشتی های روسی و با سرکوب زنجیره های تدارکاتی و مالی، باید به طور جدی به این مسئله فکر کنند که چه چیزی برای آنها مهمتر است یعنی انجام روابط عمومی در مورد مشکل امنیت غذایی یا حل این مسئله با اقدامات و گام هایی مشخص. انتخاب با آنهاست.

پیشتر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهور روسیه نیز اعلام کرده بود که غرب باید از اقدامات غیرقانونی خود که موجب جلوگیری از صادرات گندم از اوکراین شده است، دست بکشد.

به گزارش خبرگزاتری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو هر آنچه در توان داشته است برای حل بحران نوظهور مواد غذایی در جهان انجام داده است.

لاوروف در این باره و پس از گفتگو با همتای بحرینی خود گفت: ما در مورد وضعیت اوکراین به تفصیل صحبت کردیم. بنا به درخواست دوستانمان، درباره آخرین تحولات از جمله وضعیت غذا به تفصیل اطلاع رسانی کردیم. ما در مورد اقداماتی صحبت کردیم که طرف روسی بیش از یک ماه است که انجام داده و صادرات آزاد غلات اوکراینی را توسط کشتی هایی که اکنون در بنادر اوکراین محبوس شده اند، تضمین می کند. اما برای این کار لازم است که اوکراینی ها آب های ساحلی سرزمینی شان را که مین گذاری شده اند، پاکسازی کنند.

غربی ها مسکو را به ایجاد اختلال در روند صادرات غلات از اوکراین متهم کرده اند، اما وزارت خارجه روسیه با رد همه اتهامات در این زمینه اعلام کرده است که روسیه در صادرات غلات اوکراین دخالت نمی‌کند و مشکلات تدارکاتی و لجستیکی به وجود آمده توسط کی یف عامل هرگونه مشکل در این رابطه است.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5503947/%D9%84%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%AA-%D8%AD%D9%84-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

وی با رد گزارش‌ها مبنی بر اینکه کشورهای غربی روسیه را به ممانعت از عرضه غلات از اوکراین به کشورهای آفریقایی متهم می‌کنند، گفته بود که آنها باید تصمیمات غیرقانونی را که مانع از اجاره کشتی ها و جلوگیری از صادرات غلات و غیره می شود، لغو کنند.