مرکز تخصصی تعمیر شیر سماوری یا پلاگ ولو قیمت و هزینه تعمیر | kasrasaran

بدنه پلاگ ولو به گونه ای طراحی شده است که با چرخش 90 درجه پلاگ سیال به راحتی عبور کرده و در صورت که برای کنترل کردن سیال استفاده گردد، شیر دچار افت فشار شده و به مرور زمان آسیب می بیند. تولیدکنندگان شیر به‌طور کلی مواد روغنی را برای جریان سیّال توصیه می‌کنند و شیرها اغلب باید پس از یکی دو دوره (سیکل) به‌طور کامل آب‌بندی شوند و در برخی موارد بعد از هر دوره این کار انجام می‌شود. به دلیل تعمیر و نگهداری زیادی که شیر سماوری لازم دارد، اغلب از آن در کارهایی استفاده مي‌شود که مدام تکرار نمی‌شوند.

مرکز تخصصی تعمیر شیر سماوری یا پلاگ ولو قیمت و هزینه تعمیر | kasrasaran

از آنجایی که این شیر ربع چرخشی است به راحتی می‌تواند برای کنترل فرآیند جریان یا فشار به صورت خودکار عمل نماید. پلاگ ولو استیل برای سیال گاز و معمولا در ایستگاه گاز تقلیل فشار استفاده می شود.و اکثرا به اتصال فلنجی تولید می شوند. این شیر دارای یک ورودی و یک خروجی می باشد در اصطلاح 2.2 گفته می شود که سیال از یک مسیر ورود و مستقیم از همان مسیر خروج می کند.

  • شیر های سماوری در فرآیند ها و سیستم های پر فشار نقش بسیار تاثیر گذاری را جوایز ایفا می کنند.
  • شیر پلاگ روغن‌کاری شده در محدوده سایزهای گسترده تولید می‌شوند و از آن‌ها در کاربری‌های با دما و فشار بالا استفاده می‌شود.
  • در شیر سماوری از مکانیسمی استفاده می‌شود که بین وضعیت باز و بسته می‌چرخد و هر دو واشر آب‌بندی را از مسیر جریان محافظت می‌کند.
  • انتخاب متریال شامل تمامی اجزای داخلی شیر مانند نشیمنگاه، دیسک، اِستم و … می‌شود.

معمولا برای بالا بردن استحکام، افزایش میزان آب بندی شیر و جلوگیری از نشتی سیال از شیر هنگام بسته بودن، از مایع روانکار (Lubricant) استفاده می شود. شیر سماوری (Plug Valve) یکی از رایج ترین، ساده ترین و ارزان ترین شیرآلات صنعتی موجود در بازار است. پلاگ ولو با توپی مخروطی با توجه به جا به جایی طولی توپی مخروطی می توان نشتی به وجود آمده در اثر سایش ذرات را برطرف کرد. انواع Plug با Trim مختلف برای انواع سیالات نسبت به خورندگی و نسبت ورودی و خروجی سیال را می توان استفاده کرد. کاربرد شیر سماوری براساس استاندارد API 6D-API 599-BS5353 با استاندارد API 6D متفاوت است. در این نوع شیر از یک نیم دیسک به جای دیسک کامل در مواقعی   که نیروی وارد به نشیمنگاه زیاد است، استفاده می شود.

معرفی انواع شیر کروی (Glob Valve) و بررسی اجزای آن اینرژی

پلاگ ولو در دسته بندی شیرآلات، جزء شیر های قطع و وصل به شمار می رود و با استاندارد API 6D-API 599-BS5353 ساخته و بر اساس استاندارد API 6D نیز مورد تست قرار می گیرد. در این نوع شیر پلاگ ولو برای آب بندی مجرابند و بدنه از دو رینگ ثابت داخل بدنه که مجرابند بین آنها می چرخد استفاده می گردد. لازم به ذکر است که سطح بین بدنه و مجرابند را با مواد پلیمری پوشانده می شود که تماس فلز با فلز به وجود نیاید. توجه نمایید که ظرفیت شیرهای سماوری بستگی به قطر دهانه مجرابند دارد، هرچه این قطر به قطر ورودی و خروجی شیر نزدیک باشد، بازده این شیر پایین می آید. لازم به ذکر است که در سرویس های گازی بازده این شیر نسبت به شیر توپی به دلیل پایین بودن دقت تنظیم دبی برای تنظیم جریان سیال کمتر می باشد.

5# شیر سماوری روانکاری شده (Lubricated Plug Valve)

بین المان مسدود کننده یا همان مجرابند و بدنه از دو رینگ   ثابت از جنس مواد پلیمری برای جلوگیری از تماس بدنه با   المان و آب بندی مطمئن استفاده می کنند. پلاگ ولوهای   بدون روانکاری در دو نوع بالارونده(آسانسوری) و نوع   پوشش الاستومتری پلاگ دسته بندی می شوند؛ لازم به ذکر   است الاستومتری می تواند کاملا صاف یا غلاف دار باشد. پورت مستطیلی حداقل 70 درصد ناحیه سطح مقطع لوله را نشان می‌دهد. شیرآلاتی که دارای پورت تبدیلی هستند فقط در کاربری‌هایی استفاده می‌شوند که محدودیت جریان در آن‌ها اهمیتی ندارد. تمامی شیرآلات با پورت لوزی شکل از نوع جریان محدود ونتوری هستند.

معرفی انواع ولو -شیرآلات بال، گیت، گلوب، پلاگ، باترفلای و کاربردهای آن در صنایع مختلف