معرفی انواع قالب بتن سقف به همراه نحوه اجرای آن

برای کنترل وزن قالب‌ها در هنگام بتن ریزی حتما باید در زیر قالب تیر و در فاصله معین از شمع استفاده شود. برای جلوگیری از اعوجاج قالب‌ها و همچنین کنترل فشارهای جانبی بتن به ترتیب می‌توان از پشت بندهای افقی و عمودی استفاده نمود. قبل از بتن ریزی حتما باید سطح داخلی قالب‌ها با روغن چرب شود تادر هنگام قالب برداری بتن به راحتی از قالب‌ها جدا شود.

مرحله‌ی چهارم: متراکم کردن بتن و استفاده از ویبره

براي احداث يك سازه بتن مسلح، بايد بتن تازه در قالبهايي ريخته شود، تا پس از پر كردن تمام حجم قالبها و سفت شدن، به شكل لازم درآيد. به همين دليل بايد مجري و پيمانكار سازه‌هاي بتني كاملاً در جريان امور مربوط به قالب‌بندي، از وسايل گرفته، تا مشخصات و رواداريهاي ابعاد و روشهاي اجرا قرار داشته باشند. متخصصین و کارشناسان کلینیک بتن ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند. بتن به دلیل دارا بودن خواص بسیار مفید همچنان به عنوان مصالح ساختمانی ویژه مورد توجه قرار می گیرد و به علت ایمنی، دوام بالا و مقرون به صرفه بودن، هنوز یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی است. در صورتی که سقف، تیرچه بلوک باشد، پس از این مرحله تیرچه‌ها نصب شده و به فاصله محور تا محور معمولا ۵۰ سانتی‌متر بلوک‌ها یا یونولیت‌ها در فضای بین دو تیرچه نصب می‌شوند.

برای بهبود کارایی قالب‌های بتنی، تلاش می‌شود تا از قالب‌هایی خاصی برای ساخت هر قسمت استفاده شود. به همین دلیل انواع قالب بتن سقف، قالب بتن دیوار و قالب بتن ستون در ساخت ساختمان استفاده می‌شوند. استفاده از قالب بتن ریزی سقف باعث می‌شود که استحکام سقف‌ها افزایش یافته و کارایی آن‌ها گسترش پیدا کند. به همین ترتیب قالب بتنی دیوار و قالب بتن ریزی ستون می‌توانند به دیوارها و ستون‌های ساختمان در تحمل بارهای وارده کمک کنند. در این مقاله می‌خواهیم تفاوت میان این قالب‌ها را بررسی کرده و ویژگی‌های آن‌ها را بیان کنیم. پايداری از مهمترين خصوصياتی است که بايد در قالب بندی رعايت شود.

روش آرماتوربندی سقف کوبیاس

قالب بتون که در دال بتنی استفاده می شوند از جنس صفحات پلاستیکی (پلیمر) , فولادی و یا چوب هستند. برای ساخت پروژه هایی که کیفیت کار در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است قالب های فولادی و پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی مکان ها نیز مانند دال های کف ساختمان که با دیوارهای پی و یا آجر احاطه شده اند نیازی به استفاده از قالب نیست زیرا دیوارها به عنوان کناره های سینی قالب عمل می کنند.

اما قالب‌های ستون مربعی از اتصال چهار صفحه به یکدیگر به دست می‌آیند. نکته جالب اینجا است که می‌توان این صفحات را به شکل‌های هندسی مختلف ه یکدیگر متصل کرده و ستون‌هایی با شکل‌های متفاوت را به دست آورد. ولی در سقف های دال بتنی کل زیر سقف توسط قالب فلزی بتن یا تخته سه لایی قالب بندی می شود. این نوع سقف در ایران جدید محسوب شده و شبیه به سازه دال دوطرفه است.

وزن زیرسازی و وزن سقفی که قرار است احداث شود، سربار سقف زیرین محسوب sepanta می‌شوند. به همین دلیل باید عمر بتن سقف زیرین جهت داشتن مقاومت لازم در برابر این وزن بررسی شود و در صورت نیاز تقویت گردد. و در مرحله اجرایی بعدی میلگردهای طولی و عرضی سقف بسته شده و قالب بندی دور سقف اجرا و نصب میشود . سقف های بتنی از لحاظ قالب بندی به دو دسته تقسیم و با استفاده از قالب بتن قالب بندی می شوند . قالب وافل یک قطعه پلاستیکی در اندازه های و شکل های مشخص است که به منظور حذف بتن ناکارآمد در دال های بتنی استفاده می شود. بتن ناکارآمد به بخشی از دال بتنی گفته می شود که تحت تنش فشاری نیست و هیچ عضو کششی (میلگرد) را هم در خود نگه نمی دارد.

  • 3- در هنگام قالب برداري، جدا شدن قالب از سطح بتن به سختي انجام مي‌پذيرد و امكان صدمه خوردن سطح بتن وجود دارد.
  • به همین دلیل، این نوع قالب معمولا برای بتن‌ریزی در سازه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • فعالیت‌های علمی او در زمینه تحلیل عددی سازه‌های مهندسی بوده و در حال حاضر آموزش‌های مهندسی عمران، معدن و ژئوتکنیک مجله فرادرس را می‌نویسد.
  • مهم‌ترین نکته در تمامی این موارد، محکم نگه داشتن قالب برای جلوگیری از ایجاد اشکال در سازه نهایی است.
  • فاصله نقاطی که ویبراتور در بتن فرو می رود باید حدوداً ۱٫۵ برابر دامنه عمل ویبراتور باشد به نحوی که مناطق مرتعش شده حدوداً چند سانتیمتر یکدیگر را بپوشانند.
معرفی انواع قالب بتن سقف به همراه نحوه اجرای آن