معرفی بهترین دمنوش برای آرامش اعصاب

https://salmator.com/product-category/%D8%AF%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B4/

لذا تاکید می شود کلیه مراجعین به ویژه بیمارانی که مشکل خواب یا مشکلات گوارشی دارند ابتدا اصول حفظ سلامت (بهداشت) را در زمینه خواب و تغذیه رعایت کنند.

ارتباط بین خواب و هضم در طب مدرن مورد توجه قرار گرفته است، به عنوان مثال، حرکات روده در شب منظم تر از روز است. یکی از نمونه های ارتباط بین خواب و دستگاه گوارش، نقش ملاتونین است. ملاتونین هورمون اصلی مسئول چرخه خواب/بیداری بدن انسان است. جالب اینجاست که علاوه بر مغز، ملاتونین در دستگاه گوارش ترشح و ترشح می شود و تنظیم کننده مهم حرکت روده محسوب می شود. این هورمون همراه با پرولاکتین نقش مهمی در متعادل کردن ترکیب میکرو فلور مفید روده و ایجاد ایمنی موثر دارد. به عبارت ساده، هر دوی این هورمون ها مسئول میکروپاکسازی روده ها هستند.

زمانی که فرد از کمبود خواب رنج می برد، ترشح ناکافی این دو هورمون عملکرد آن ها را از کار می اندازد. در نتیجه نمی توان سیستم ایمنی را تقویت کرد و با عدم تعادل در ترکیب میکروبی دستگاه گوارش (مشکلات جذب غذا)، سیستم ایمنی ضعیف می شود. سیستم و سیستم غذایی در نتیجه، می توان ادعا کرد که کمبود خواب، اختلال عملکرد ملاتونین و اختلالات گوارشی و سیستم ایمنی بخشی از یک چرخه معیوب هستند.

برای رهایی از استرس چه چیزی لازم است؟

گاهی پیش می آید که بیماری قلبی، سوزش سر دل، خشکی دهان داریم. در این مواقع تمرکز لازم برای تصمیم گیری درست را نداریم، حتی نمی توانیم درست صحبت کنیم و منظورمان را منتقل کنیم، در این مواقع سردرگم و نگران هستیم. این یعنی استرس داریم.

اما آیا اثرات استرس محدود به مواردی است که ذکر کردیم؟ قطعاً اینطور نیست و به غیر از آسیب های روانی، استرس باعث آسیب جسمی می شود

اگر به مدت طولانی در موقعیت های مختلف استرس را تجربه کنید و آن را مدیریت نکنید، دچار فشار خون و مشکلات قلبی می شوید، به دیابت نوع 2 مبتلا می شوید و احتمالاً در دام افسردگی می افتید. بنابراین بهتر است راه های درمان استرس را بدانید.

ورزش یک راه عالی برای آرامش

ورزش یکی دیگر از راه های آرامش و شادابی بدن است. نیم ساعت ورزش هر روز صبح می تواند شما را در طول روز سرحال و پرانرژی در حین کار نگه دارد.

اما گاهی اوقات این موارد نمی توانند به آرامش کافی اعصاب کمک کنند. در این مرحله شاید استفاده از قرص های آرام بخش راه حل خوبی باشد.

اما دست گرفتن بهتر است. شاید راه بهتری بدون آسیب وجود داشته باشد. استفاده از داروهای گیاهی آرام بخش احتمالا بهترین راه برای آرام کردن اعصاب است.

نکات احتیاطی در هنگام استفاده و دم کردن چای گیاهی چیست؟

دم کردن باید روی حرارت غیر مستقیم و نه جوشاندن انجام شود.

برای تهیه چای از ظرف چینی یا شیشه ای استفاده کنید.

از شیرین کننده های دیگر در تهیه چای و نوشیدنی همانطور که هست استفاده نکنید.

انواع دمنوش ها برای آرامش اعصاب

چای بابونه برای کاهش استرس

چای سبز از دیرباز برای کاهش اضطراب استفاده می شود. ظاهراً این گیاه حاوی ترکیباتی است که اثر والیوم مانندی روی گیرنده های مغز دارد. در واقع به همین دلیل است که با چای بابونه احساس آرامش بیشتری می کنید و بهتر می خوابید. با ترکیب اسطوخودوس با چای نتیجه بهتری در این زمینه خواهید گرفت.

بیدمشک یک آرام بخش

شاید شما هم برای درمان سردرد و یبوست از دانه فوفل سیاه استفاده کرده باشید.

اما این را هم بدانید که اگر عرق مشک مصرف کنید آرامش خود را خواهید یافت.

از پوست مشک در درمان استرس استفاده می شود.

چای با لیمو

برگ های بادرنجبویه یکی از بهترین گیاهان دارویی است که می توانید از آن برای تهیه دمنوش های گیاهی استفاده کنید که به آرامش اعصاب شما کمک می کند. این چای با آب بهارنارنج، چای سبز، اسطوخودوس و نیلوفر آبی سرو می شود.

دم کرده هل برای آرام کردن اعصاب

هل یک گیاه محبوب است که برای تقویت طعم چای سیاه استفاده می شود. از طرفی برای تهیه انواع دمنوش های گیاهی استفاده می شود. دلیل اصلی این امر این است که هل در بهبود عملکرد دستگاه گوارش، مغز و سیستم عصبی و در درمان بیماری های کلیوی و کبد چرب نقش بسزایی دارد. آرامش ایجاد شده با نوشیدن چای هل در سیستم عصبی، تنفسی و گوارشی بسیار مهم است. امروزه علاوه بر فواید فوق، دمنوش های گیاهی برای آرامش عضلات و مغز نیز شناخته شده اند.

چای زعفران با طراوت

همانطور که می دانید زعفران طبع گرم و خشکی دارد و گیاهی است که باعث نشاط و خنده می شود.

دم کردن چای سبز:

این دمنوش حاوی ترکیباتی از جمله کاروتن، نیکوتین، ریبوفلاوین و تئوفیلین است که آرامش بخش مغز، ضد تشنج و تقویت کننده اعصاب و همچنین تقویت عملکردهای فکری انسان است. اسید آمینه تیانین موجود در چای سبز به عنوان یک آرام بخش برای مغز عمل می کند.

نعناع تند:

جالب است بدانید که بین سلامت دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن و همچنین سلامت اعصاب و روان شما رابطه مستقیمی وجود دارد. اکثر افرادی که از اضطراب و استرس مداوم رنج می برند از مشکلات سیستم گوارشی رنج می برند. چای نعناع یکی از آن غذاهای محبوبی است که به عملکرد صحیح دستگاه گوارش کمک می کند. منتول موجود در این گیاه باعث کاهش تنش عضلانی و همچنین کاهش استرس می شود.

دستور العمل چای سبز:

این دمنوش حاوی ترکیباتی از جمله کاروتن، نیکوتین اسید، ریبوفلاوین و تئوفیلین است که دارای فوایدی مانند آرامش بخشی به مغز، ضد تشنج و مقوی اعصاب و بهبود فعالیت فکری فرد است. اسید آمینه تیانین موجود در چای سبز به عنوان یک شفابخش مغز عمل می کند.

چای نعنا

جالب است بدانید که بین سلامت دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن و همچنین سلامت اعصاب و ذهن شما رابطه مستقیمی وجود دارد. بسیاری از افرادی که از اضطراب و استرس مداوم رنج می برند از مشکلات گوارشی نیز رنج می برند. چای نعنا یکی از دمنوش های محبوبی است که از عملکرد صحیح دستگاه گوارش حمایت می کند. منتول موجود در این گیاه تنش عضلانی را آرام کرده و استرس را کاهش می دهد.

داروی آرام بخش: آویشن

آویشن طبیعت گرم دارد و در تقویت ذهن و حفظ آرامش تاثیر خوبی دارد. علاوه بر اینکه بخشی از داروهای گیاهی تسکین دهنده است، برای دستگاه گوارش بدن بسیار مناسب است.

آرام بخش فوق العاده: شیرین بیان

این داروی گیاهی با یک هورمون قوی برای از بین بردن استرس و اضطراب کار می کند. بدن انسان با تنظیم سطح قند خون شرایطی را برای حفظ آرامش و آرامش اعصاب ایجاد می کند.