چرا هر خانواده‌ای باید ماست کلسیویتای کاله در یخچال داشته باشد؟ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خلاصه و یک فهرست جالب

تشویق نسل مسن‌تر به خوردن بیشتر ماست می‌تواند یک استراتژی ارزشمند برای سلامت عمومی برای حفظ استخوان‌های قوی باشد.

در واقع به اذعان متخصصین، دو ماده ویتامین دی و کلسیم اضافه شده به محصول «کلسیویتای» کاله همه این کارها را یکجا برای بدن ما انجام می‌دهد.

ذکر این نکته لازم است که مصرف یک پیاله ماست کلسیویتای کاله دو برابر ماست معمولی کلسیم به بدن ما می‌رساند و ویتامین دی باعث جذب حداکثری کلسیم فوق در بدن می‌شود.

نتیجه این مقاله با عنوان «ماست بخور تا استخوان‌هایت سالم بمانند» در نیویورک تایمز به چاپ رسیده است.

مطالعه همه این موارد، ما را خیلی سریع به محصولی راهنمایی می‌کند که به سادگی جایگزین مناسبی برای این راه‌های پیچ در پیچ و پرهزینه است و به سادگی میزان کافی کلسیم را به بدن ما می‌رساند.

منابع خوب کلسیم شامل محصولات لبنی، بادام، کلم بروکلی، کلم پیچ، ماهی آزاد کنسرو شده با استخوان، ساردین و محصولات سویا مانند توفو است. (ناگفته پیداست که در ایران ماست کلسیویتا عمده ترین محصول ارزان و سهل الوصول برای دریافت کلسیم است.)

ماست خورها، بیشتر از پوکی استخوان در امان هستند

توسعه دهندگان این محصول علاوه بر توجه به غنای کلسیم (به عنوان ماده اصلی) در این محصول به غنای ویتامین دی در آن نیز توجه ویژه ای داشته اند.

کلسیم زیادی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برای بزرگسالان ۱۹ تا ۵۰ ساله و مردان ۵۱ تا ۷۰ ساله، مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) ۱۰۰۰ میلی گرم (میلی گرم) کلسیم در روز است. این توصیه برای زنان ۵۱ سال و بالاتر و برای مردان ۷۱ سال و بالاتر به ۱۲۰۰ میلی گرم در روز افزایش می‌یابد.

یک پیاله ماست کلسیویتاحاوی دو برابر کلسیم موجود در ماست‌های معمولی و ۱۸۰ واحد ویتامین D۳ است که مصرف آن علاوه بر ایجاد تراکم استخوانی به تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از آلزایمر و بیماری‌های اعصاب و روان نیز کمک می‌کند.

هربار افزایش یک وعده در هفته مصرف ماست با ۳۹ درصد کاهش خطر پوکی استخوان در زنان و ۵۲ درصد کمتر در مردان مرتبط بود.

کسانی که ماست مصرف می‌کنند در تست‌های آمادگی جسمانی نیز عملکرد بهتری داشتند.

نویسنده مقاله حاصل این مطالعه، به نام Eamon J. Laird که یکی از محققان کالج ترینیتی دوبلین است، می‌گوید: «پیام اصلی، این است که ماست منبع خوبی از کلسیم، ریزمغذی‌ها، ویتامین D، ویتامین‌های Bو همچنین پروتئین و پروبیوتیک‌هاست. ما فکر می‌کنیم که ترکیبی از این چیزها می‌تواند تأثیر مفیدی داشته باشد.»

دانشگاه خصوصی مایو کلینیک Mayo Clinic که مدت ۱۳۳ سال است در زمینه فعالیت‌های پزشکی و تحقیقات سلامت در ایالت مینه سوتای آمریکا فعالیت می‌کند، در یادداشتی با عنوان «نکاتی درباره سلامت استخوان‌ها» که در سایت خود منتشر کرده، ضمن برشمردن مواردی که برای سلامت استخوان‌ها مفید و مواردی که برای این منظور مضر است، در یک راهنمایی ساده مواردی را قید می‌کند که مصرف روزانه کلسیم از منبع ماست را یکی مهمترین عوامل بر می‌شمرد: در این مقاله با ذکر این جمله که «شما می‌توانید چند گام ساده را برای جلوگیری یا کاهش سرعت تحلیل استخوان بردارید»، در ادامه این موارد را ذکر می‌کند که در اینجا به صورت فهرست وار ذکر می‌کنیم:

از سوی دیگر سایت yogurt nutrition نتیجه همین تحقیق را بازنشر داده و به طور مشخص نتایج این مطالعه را در قسمت‌هایی که مربوط به مصرف ماست است به این شکل برجسته کرده است که به بخش‌های مختصری از آن اشاره می‌کنیم:‌

به ویتامین D توجه کنید بدن شما برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد.

لازم به ذکر است که این موسسه یکی از معتبرترین کلینیک‌های علوم پزشکی، تحقیقاتی و ترویجی در جهان است.

از سوی دیگر، یک مقاله منتشر شده در روزنامه نیویورک تایمز نیز نتایج یک مشاهده میدانی را در ایرلند نشان می‌دهد که توسط Osteoporosis International انجام شده و براساس آن محققان ۴ هزار و ۳۱۰ بزرگسال ۶۰ ساله را به وسیله پرسشنامه و سایر منابع اطلاعاتی مرتبط با رژیم خوراکی روزانه آن‌ها مورد بررسی قرار دادند و سپس تراکم یا زوال استخوان را در آن‌ها به وسیله اشعه ایکس و M.R.I اندازه‌گیری کردند. نتیجه این مطالعه به صورت فهرست‌وار این گونه بود:‌

در مقایسه با افرادی که «ماست‌خوار» نبودند، افرادی که روزانه ماست می‌خوردند ۳ تا ۴ درصد افزایش تراکم استخوان داشتند.

خوردن ماست با استخوان‌های سالم‌تر و عملکرد فیزیکی در افراد بالای ۶۰ سال ارتباط دارد.

در زمینه توسعه محصولات «سلامت محور» و پیشگیری کننده از برخی از بیماری‌های خطرناک، برند کاله یکی از پیشروترین نشان‌های تجاری در صنایع غذایی کشور است. از میان دستاوردهای مهم و تازه این برند می‌توان به ماست کلسیویتا که برای جلوگیری از پوکی استخوان با دو ماده مهم کلسیم و ویتامین دی به میزان کافی غنی شده‌اند اشاره کرد.

منابع معتبر جهانی درباره مصرف ماست و کلسیم چه می‌گویند؟ ‌

کافی است به طور مستمر این محصول مفید را در رژیم غذایی روزانه یا هفتگی خانواده بگنجانیم.

در میان سالمندان، کسانی که بیشتر ماست می‌خورند نسبت به کسانی که به ندرت ماست می‌خورند عملکرد فیزیکی بهتری دارند.

ذکر این نکته در این جا کاملاً ضروری است که در مقابل پیشنهادهای مقاله فوق که بعضاً بسیار دور از دسترس و گران قیمت هستند، از آنجا که ماست کلسیویتا به راحتی در دسترس عموم است، یک منبع بسیار مناسب و کم هزینه برای جبران کمبود کلسیم است و این مساله از منظر مسئولیت اجتماعی برند کاله نیز بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مدتی است بحث پوکی استخوان و اثرات مخرب آن بر سلامت جامعه موضوع بحث محافل علمی و پزشکی شده است و با توجه به این که این روند نه به عنوان پاندمی؛ بلکه به عنوان اپیدمی، آرام و ریشه‌ای عمل می‌کند، کارشناسان ضمن تاکید بر ضرورت تنظیم بهینه رژیم غذایی خانواده‌ها بر حضور دائمی ماست و لبنیات در سفره مردم تاکید دارند.

به عبارت دیگر ماست کلسیویتا به خاطر این که حاوی میزان مناسبی از کلسیم است در نتیجه مصرف آن حتی به عنوان یک مکمل غذایی درجلوگیری از پوکی استخوان در سنین جوانی و جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان در سالمندان نقش مهمی ایفا می‌کند.

کلسیویتای کاله غنی شده با کلسیم؛ معجون سلامتی

خطوط توسعه یافته تولید ماست و لبنیات که توسط برندهای بزرگ کشور مانند کاله به طور مستمر توسعه داده می‌شوند و توسعه گروه‌های محصولی بر مبنای نیاز جامعه، یکی از دستاوردهای بزرگ صنایع غذایی کشور منطبق با دانش روز و کشفیات دانشمندان جهان در خصوص ارتباط تغذیه با برخی از بیماری‌ها از جمله پوکی استخوان است.

خوشبختانه کشور ما از جمله کشورهایی است که در صنعت مواد غذایی یکی از جوامع توسعه یافته است. برخی از برندهای تولید مواد غذایی در آستانه نزدیک شدن به یک قرن فعالیت خود هستند و برخی دیگر با روزآمدسازی فرایندهای تولید و فرآوری محصولات خود، همپای کشورهای پیشرفته به پیش می‌روند.

در میان زنان، آنهایی که اغلب ماست می‌خوردند (بیش از یک بار در روز) استخوان‌های قوی‌تری داشتند.

محصولات لبنی یکی از غنی‌ترین منابع کلسیم و مواد مغذی هستند که برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند.

افزایش مصرف ماست می‌تواند یک استراتژی کم‌هزینه و نسبتاً کم خطر برای بهبود سلامت استخوان باشد که همراه با درمان استخوان استفاده می‌شود.


منبع: https://www.mehrnews.com/news/5513985/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D9%87%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%84%D8%B3%DB%8C%D9%88%DB%8C%D8%AA%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D8%AE%DA%86%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AF

کلسیم، عامل اصلی تحکیم استخوان و ویتامین دی تسهیل کننده هضم و ذخیره سازی بهینه کلسیم در بدن و جلوگیری از دفع آن توسط کلیه‌هاست.

در مردان، مصرف‌کنندگان زیاد ماست، ۱۲.۹ درصد میانگین غلظت ویتامین D بیشتری نسبت به غیر مصرف‌کنندگان داشتند.

مصرف روزانه ماست در مقایسه با افرادی که ماست نمی‌خوردند، با ۳۹ درصد کمتر خطر پوکی استخوان در زنان و ۵۲ درصد کمتر در مردان مرتبط بود.