۴۰ نکته از دستورالعمل های بهداشتی بیمارستان برای کارکنان واحد آشپزخانه و تغذیه

بدیهی است عملکرد درست هواکشها نقش بسزایی در تأمین سلامت پرسنل واحد تغذیه و کارایی آنها دارد و همچنین از فساد زودرس مواد غذایی جلوگیری مینماید. لیست مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس که ما در این مطلب به شما ارائه می دهیم یک لیست جامع کامل است. توجه داشته باشید که شما می توانید مواد غذایی دیگر را نیز به ليست مواد غذايي برای خانه عروس اضافه کنید ولی مواردی که ما در این مطلب برای شما بیان کردیم از جمله موارد اصلی و ضروری بودند که شما باید برای خانه عروس تهیه کنید. انواع گوشت ها مانند گوشت چرخ کرده، گوشت مرغ، ماهی و میگو در صورت تمایل نیز از دیگر مواردی هستند که شما باید به لیست وسایل فریزر عروس اضافه کنید و حتما در زمان خرید این مواد غذایی به خاطر داشته باشید که این مواد را نیز خریداری کنید. ۱۸- به هیچ وجه حشرات موذی از قبیل سوسک ، مگس، و جوندگان در محوطه آشپزخانه نباشند، چون باعث آلودگی وسایل و مواد غذایی میشوند.

انواع سبزیجاتی که معرفی کردیم از جمله مهمترین مواردی هستند که شما حتما باید آنها را به لیست مواد غذایی برای خانه عروس اضافه کنید. یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره ليست مواد غذايي برای خانه عروس بدانید این است که شما می توانید انواع میوه ها و همینطور خوراکی های مختلف را به این لیست اضافه کنید ولی سعی کنید حتما از میوه ها و خوراکی هایی استفاده کنید که عروس و داماد به آنها علاقه داشته باشند. یک لیست مواد غذایی برای خانه عروس لیستی است که تمامی موارد مورد نیاز برای تهیه غذا و دسر در خانه عروس در آن وجود داشته باشد ولی آیا این شما می توانید به تنهایی این لیست را تهیه کنید؟ امروزه مورد نیاز بسیاری از افراد است و بسیاری از افراد علاقه مند هستند تا بتوانند این لیست را تهیه کرده و از آن استفاده کنند. ۲۷- استفاده از کاغذ و همچنین روزنامه و امثال آن جهت پیچیدن مواد غذایی ممنوع است. از جمله مهمترین وسایلی که باید در یخچال عروس وجود داشته باشد و به همین علت نیز ما آن را در ليست مواد غذايي برای خانه عروس قرار داده ایم می توان به گوشت قرمز، گوشت سفید، انواع خوراکی ها و دسرها، سبزیجات و میوه جات تازه اشاره کرد که تهیه کردن و قرار دادن آنها در یخچال عروس می تواند بسیار مفید باشد.

شما برای این که بتوانید به خوبی خانه عروس را تزیین کنید نیازی به صرف هزینه زیاد ندارید و می توانید با کمترین هزینه نیز این کار را انجام دهید. بنابراین با استفاده کردن از آن شما نیازی به هیچ لیست و یا سایت دیگری نخواهید داشت و می توانید خریدهای خود را تنها بر اساس همین لیست انجام دهید. فریزر عروس نیز مانند یخچال عروس نیازمند مواد غذایی است که حتما باید آن را تهیه کنید. قرار دادن گوشت ها در کنار یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا چیدمان یخچال عروس را به شکل بهتری انجام دهید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره ليست مواد غذايي برای خانه عروس صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. بدون شک زمانی که قصد خرید لوازم مورد نیاز برای خانه عروس را دارید علاقه مند هستید تا بتوانید ليست مواد غذايي برای خانه عروس را نیز در اختیار داشته باشید تا بتوانید مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس را به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن تهیه کنید.

اضافه کردن مواردی مانند نخود سبز و همینطور لوبیا سبز نیز می تواند باعث کامل تر شدن لیست شما شود و یخچال عروس را کامل تر کند. اگر قصد دارید که ليست مواد غذايي برای خانه عروس را کامل تر کنید به شما پیشنهاد می کنیم شنیسل، مرغ چرخ کرده، کباب لقمه، پیراشکی و همینطور سوسیس و کالباس را نیز به لیست وسایل فریزر عروس اضافه کنید تا باعث کامل تر شدن این لیست شوید. امروزه بسیاری از افراد مواد غذایی مانند باقالی، هویج، ذرت، بادمجان سرخ کرده و همینطور بادمجان کبابی، کدو سرخ شده و کرفس را نیز به ليست مواد غذايي برای خانه عروس اضافه می کنند تا این لیست را کامل تر کنند. امیدواریم مطالعه این مطلب درباره ليست مواد غذايي برای خانه عروس و همینطور تزیین یخچال عروس برای شما مفید بوده باشد. بصورت تیتر وارد ۴۰ نکته مهم از دستورالعمل های بهداشتی بیمارستان رو برای شما ذکر کردیم که امیدواریم که براتون مفید بوده باشه.

داشتن لبنیات از جمله پنیر، کره، ماست و شیر در داخل یخچال عروس از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین علت نیز این لبنیات در ليست مواد غذايي برای خانه عروس قرار می گیرند. ۱۹- کلیه مواد غذایی فاسد شدنی باید در یخچال و یا سردخانه متناسب نگهداری شوند. ۲۶- برای این که گوشتها از حالت انجماد خارج شوند باید به مدت ۲۴ساعت قبل از مصرف، آنها را از سردخانه خارج نمود و در داخل یخچال بالای صفر نگهداری شوند و سپس نسبت به تکه تکه کردن آنها اقدام گردد. هرگز مواد غذایی در سردخانه روی هم انباشته نشوند و باید در قفسه ها قرار داده شوند. به عنوان مثال شما می توانید از سبزیجاتی که در بخش ليست مواد غذايي برای خانه عروس به شما معرفی کردیم برای تزیین مواد غذایی مانند گوشت مرغ و یا گوشت چرخ کرده استفاده کنید و سپس آنها را در یخچال عروس قرار دهید. تجهیز نبودن وسایل حمل و نقل محصولات خام به ویژه میوهها و سبزیها به سیستم خنککننده، موجب آسیب دیدن حجم زیادی از آنها میشود. بهطور کلی نگهداری مناسب و فرآوری پس از برداشت با گسترش صنایع تبدیلی کشاورزی افزون بر رعایت مراقبتهای قبل از برداشت، بروز فساد به وسیله عوامل خارجی یا داخلی را به تعویق انداخته یا ممانعت به عمل میآورد که در نتیجه آن مواد غذایی میتواند برای مدت طولانیتری قابل مصرف باقی بماند، بنابراین کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، اصلاح سیستم غذایی و متعادل کردن مصرف نیاز به برنامهریزی منسجم و هماهنگ با جمیع عوامل مؤثر دارد.

۱۱- ظروف وسیخ های کباب پس از شستشو باید در محلی تمیز و عاری از آلودگی خشک شوند و سپس در قفسه ها و ویترین های دردار گذاشته شوند. ۲۵- چرخ گوشت و سبزی خردکن و سایر لوازم کار، پس از پایان کار با دقت شسته و در محل مخصوص خود گذاشته شوند و کاور آنها کشیده شود. یکی از بهترین روشهایی که برای تزیین وسایل یخچال و فریزر عروس وجود دارد این است که از مواد غذایی و دسرها برای تزیین کردن سایر مواد غذایی کمک بگیرید. اضافه کردن دسر به این لیست می تواند زیبایی یخچال خانه عروس را افزایش دهد. ۲- کلیه کارکنان موظف اند بهداشت فردی (نظافت دستها ـ کوتاه بودن ناخنها و موها) را رعایت نمایند. رعایت هر کدام از این دستورالعمل های بهداشتی بیمارستان در واحدهای تغذیه و آشپزخانه بسیار حائز اهمیت می باشد که باید علاوه بر خود کارکنان ، مسئول بهداشت محیط بیمارستان نیز به این موارد توجه ویژه ای معمول دارد. ۶- هر کارگر بایستی بعد از پایان کار دوش بگیرد و کلیه اصول بهداشتی را رعایت نماید. یک لیست جامع از مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس باید شامل موارد مختلفی باشد تا بتواند تمامی نیازهای روزهای نخست را در خانه عروس برطرف کند.

سبزی خوردن و سالادها نیز از جمله مواردی هستند که حتما باید برای یخچال عروس تهیه شوند و شما باید این دو را به لیست وسایل داخل یخچال عروس اضافه کنید. شما می توانید ماهی های فریز شده و یا مرغ کامل فریز شده را با استفاده از لباس های عروسکی تزیین کنید و به این ترتیب یخچال عروس را به شکل خوبی تزیین کنید. ۵- هر کارگر باید دارای کمد لباس باشد و بطور مرتب آن را نظافت نماید. ۱۳- کلیه میزهای کار باید سالم و روکش آن از جنس قابل شستشو بوده و روزانه بایستی تمیز و شستشو شوند. دقت شود که ظروف کاملا آبکشی شود و مواد شوینده در روی آن باقی نماند. ۱۲- کاهو، سبزی و میوه باید در محل مخصوص شسته و با محلول گندزدا (پرکلرین) ضدعفونی گردد و سپس با آب سالم آبکشی شود. در کنار نان شما باید انواع سبزیجات مختلف را نیز در فریزر عروس قرار دهید که از جمله آنها می توان به سبزی آش، سبزی قورمه سبزی، سبزی مخصوص کوکو و همینطور سبزی های پلویی اشاره کرد. اضافه کردن برخی از کنسروها مانند کنسرو لوبیا نیز می تواند گزینه ایده آلی باشد که شما می توانید آنها را به ليست مواد غذايي برای خانه عروس اضافه کنید.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این نکات مهم از دستورالعمل های بهداشتی بیمارستان آشنا شوید. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید. ۳- افرادی که در آشپزخانه کار میکنند باید ملبس به کلاه و روپوش سفید و تمیز باشند. ۳۱- رختکن ـ سرویسها ـ حمامها و دستشویی های آشپزخانه مرتباً شستشو و ضدعفونی شوند. ۱۰- ظروف باید در ظرف شوئی سه مرحله ای (شستشو-ضدعفونی-آبکشی) شستشو شوند. وجود بقایای سموم آلی کلردار که دسته بزرگی از حشره کشهای دفع آفات را تشکیل میدهند و از دیر باز علیه بیماری مالاریا و نیز آفات و حشرات مورد استفاده قرار میگیرند و آلودگی مواد غذایی از طریق مواد شیمیایی در صنایع بستهبندی نیز در سالهای اخیر نگرانیهایی را به وجود آوردهاست. ۳۷- جهت سرخ کردن مواد غذایی فقط از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده شود. ۳۵- تمام اجاق گازها و فرهای گازی بطور مرتب از نظر ایمنی و نشت گاز چک شوند. ۳۶- سماورهای برقی از نظر فنی و ایمنی بطور مرتب چک شــوند و به محض مشاهده هر گونه نقص به واحد فنی مهندسی گزارش شود. ۲۰- نور طبیعی و مصنوعی باید مناسب باشد و همچنین کلیه پریز و کلیدهای برق سالم و روی اصول ایمنی باشد.

به همین علت است که ما به شما توصیه می کنیم به جای این که خودتان درباره این لیست فکر کنید و سعی کنید که مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس را لیست کنید از لیست آماده ای که ما در این مطلب برای شما فراهم کرده سایت flaviosyrup ایم استفاده کنید. ۲۳- زباله های آشپزخانه و سالن های غذاخوری و اتاق های توزیع غذا جزء زباله های غیر عفونی است و پس از جمع آوری و انتقال به سردخانه نگهداری موقت زباله، باید در داخل بین های آبی رنگ ریخته شوند. در اولین بخش از ليست مواد غذايي برای خانه عروس قصد داریم درباره مواد غذایی و وسایلی که در داخل یخچال عروس باید وجود داشته باشند صحبت کنیم و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. نوشیدنی های مختلف و همینطور ترشی و خیارشور نیز از دیگر مواردی هستند که ما توصیه می کنیم حتما به لیست وسایل داخل یخچال عروس اضافه کنید چرا که وجود آنها در لیست وسایل داخل یخچال لازم و ضروری می باشد.

ما در بخش دوم ليست مواد غذايي برای خانه عروس سعی می کنیم به طور کامل این مواد غذایی را در این بخش و بخش بعدی به شما معرفی کنیم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایده های خود را به خوبی روی خوراکی های یخچال عروس پیاده کنید تا بتوانید به خوبی یخچال عروس را تزیین کنید. حال در این بخش و بخش های بعدی قصد داریم ایده هایی برای تزیین وسایل یخچال و فریزر عروس را به شما ارائه دهیم که به شما کمک می کند تا بتوانید به شکل بهتری خانه عروس را تزیین کنید. در این مسیر می توانید از خوراکی ها یا دسرهایی مانند ژله نیز کمک بگیرید که به میزان زیادی در زیبایی هرچه بیشتر یخچال عروس موثر است. ۴۰- قابل ذکر است عملکرد صحیح و بهداشتی پرسنل تغذیه نقش بسزایی در سلامتی بیماران و همراهان و کارکنان بیمارستان دارد. ۸- سیستم فاضلاب بهداشتی باشد و در مجرای کف شویها بایستی توری نصب گردد و کلیه کف شویها دارای درپوش توری باشند. ۷- درها و پنجره ها بدون ترک خوردگی و شکستگی بوده و به کلیه پنجره های بازشو توری نصب گردد.

علاوه بر این ما اطلاعاتی را درباره اهمیت کامل بودن این لیست نیز در اختیار شما قرار دادیم. ما در بخش های قبلی در این مطلب اطلاعات کاملی را درباره ليست مواد غذايي برای خانه عروس در اختیار شما قرار دادیم و لیست کامل مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس را به شما ارائه دادیم. ما در بخش های قبلی به طور کامل درباره تهیه ليست مواد غذايي برای خانه عروس و همینطور لیست وسایل یخچال عروس صحبت کردیم و سعی کردیم اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. اگر قصد دارید که مواد غذایی و میوه های موجود در یخچال خانه عروس را به شکل زیبایی طراحی کنید. ۳۹- مجدداً تأکید میشود که سیستم تهویه و هواکش های آشپزخانه، سالن های غذاخوری و آبدارخانه ها باید سالم باشد و براساس میزان فضا و مساحت قسمت طراحی شده باشد. ۳۰- اتاق استراحت کارگران بایستی بطور مرتب نظافت شود و تهویه آن مناسب و پتو و ملحفه ها اختصاصی باشند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد تهیه لوازم مورد نیاز برای خانه عروس را دارید می توانید به راحتی هرچه تمام از همین ليست مواد غذايي برای خانه عروس استفاده کرده و مواد غذایی مورد نیاز را تهیه کنید.

۱۶- تخته های گوشت خردکنی باید سالم و بدون خلل و فرج باشند و بطور مرتب نظافت و ضدعفونی شوند. ۳۲- چربی گیر آشپزخانه بایستی روزانه تخلیه، نظافت و ضدعفونی گردد. ۳۳- کلیه فورهای حمل غذا بایستی از نظر فنی و ایمنی بطور مرتب چک شوند. ۲۸- ظروف مستعمل و لب پریده بایستی از محیط آشپزخانه خارج شوند. در این تایپ از وب سایت مهندسی بهداشت محیط ایران در زیر مجموعه بهداشت محیط بیمارستان به ارائه ۴۰ نکته مهم از دستورالعمل های بهداشتی بیمارستان برای کارکنان واحد های آشپزخانه و تغذیه پرداخته ایم. قبل از برگزاری مراسم عروسی علاه بر هماهنگی برای رزرو خدمات مجالس و عروسی ، تهیه کردن ليست مواد غذايي برای خانه عروس که از خریدهای اضافه جلوگیری می کند و با کمک این لیست به راحتی می توانید تمام مواد مورد نیاز یک خانه تازه عروس رو در یک روز خرید کنید و نیازی به صرف زمان زیاد ندارید. ۲۹- انبار مواد غذایی باید دارای شرایط بهداشتی باشد. یعنی کف و دیوارها و سقف، سالم و مرتباً نظافت شــوند و کلیه مواد غذایی مانند برنج ـ نخود ـ عدس ـ لوبیا روی سکو گذاشته شده باشند و تهویه انبار مناسب باشد. ۱۵- وضعیت تهویه باید با توجه به حجم کار مناسب باشد تا دود و بو و رطوبت در محوطه جمع نشود.

بدون شک زمانی که قصد نوشتن مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس را دارید با مشکلات زیادی مواجه می شوید و احتمالا بسیاری از مواد غذایی را فراموش می کنید که در لیست خود قرار دهید. یکی دیگر از ایده های جذابی که برای تزیین یخچال عروس وجود دارد استفاده از ژله ها در رنگ ها و شکل های مختلف می باشد که بدون شک می تواند به میزان زیادی روی زیبایی هرچه بیشتر یخچال عروس تاثیرگذار باشد. نام دیگر آن مصونیت غذایی است. از جمله دیگر مواردی که شما می توانید به لیست وسایل فریزر عروس اضافه کنید نیز می توان به مواد غذایی مانند زرشک و پنیر پیتزا اشاره کرد. نان یکی از موارد مهمی است که حتما باید در لیست وسایل فریزر عروس قرار گیرد. ۹- دستگاه سوخت (اجاق گازها ـ فرها) باید سالم و احتراق بصورت کامل انجام گیرد. ۳۴- چرخ گوشت و دستگاه سبزی خردکن بایستی دارای حفاظ و میکروسوییچ باشند. ۲۲- زباله دانها باید دردار و زنگ نزن و دارای کیسه زباله به رنگ سیاه باشــند و بعد از تخلیه شستشو و ضدعفونی شوند.

مواد غذایی اصلی که باید در یخچال تمامی خانه ها وجود داشته باشند اولین بخش از این لیست می باشند که ما در بخش بعدی درباره آن صحبت کرده و اطلاعات مفیدی را به شما ارائه می دهیم. علاوه بر این شما با چیدن میوه ها و سبزیجات در کنار یکدیگر نیز می توانید راهکار دیگری برای زیباتر شدن یخچال شود. استفاده از میوه های خوشرنگ و زیبا در کنار انواع ژله و نوشیدنی در یخچال نیز می تواند یکی دیگر از راه های زیباتر کردن یخچال عروس باشد که می توانید از این روش نیز استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات از دیگر مواردی هستند که حتما باید در لیست مواد غذایی مورد نیاز برای خانه عروس قرار گیرند. در صورتی که قصد تزیین کردن میوه های موجود در ليست مواد غذايي برای خانه عروس را دارید می توانید این میوه ها را به شکل زیبایی برش دهید و سپس در یخچال عروس قرار دهید تا بتوانید یک سبد میوه بسیار جذاب را برای عروس طراحی کنید. ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی را درباره ليست مواد غذايي برای یخچال خانه عروس در اختیار شما قرار دهیم و این لیست را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

هر چه محصول بیشتر دچار تأخیرهای زمانی شود بیشتر تحت اثرات منفی محیط قرار گرفته، کیفیت آن کاهش مییابد؛ که با هدف به تأخیر انداختن مرحله تخریب و ضایع شدن محصول میتوان عملیات فرآوری را بر روی آنها انجام داد. در صورتی که شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید یک لیست کامل از وسایل یخچال عروس را تهیه کنید حتما رب گوجه را نیز به این لیست اضافه کنید. سعی کنید چند مدل مربا را برای خانه عروس تهیه کرده و در زمان تزئین آنها را در داخل یخچال عروس قرار دهید. دسرها از جمله مهمترین مواردی هستند که شما باید آنها را در ليست مواد غذايي برای خانه عروس قرار دهید. تخم مرغ و میوه های فصل نیز از دیگر مواردی هستند که در لیست وسایل داخل یخچال عروس قرار می گیرند و حتما باید آنها را تهیه کنید. ۲۴- سردخانه های زیر و بالای صفر مواد غذایی باید قفسه بندی و مرتباً شستشو و نظافت شوند و روی درب های آنها ترمومتر نصب باشد.در داخل سردخانه باید کفش های مخصوص موجود باشد و یا از کاور کفش جهت ورود به سردخانه استفاده شود.